İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 MAYIS 2009

HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftanın Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminde ilk sırayı, 19 Mayıs 2009 tarihinde 47 ncisi gerçekleştirilen Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısı aldı.

Devamını Oku

47. TÜRKİYE – AB ORTAKLIK KONSEYİ TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye – AB ilişkilerinde en üst düzey karar organı olan Türkiye-AB Ortaklık Konseyi’nin 19 Mayıs 2009 tarihinde Brüksel’de düzenlenen 47. toplantısına, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış katıldı.

Devamını Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KIBRIS RAPORU AÇIKLANDI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından, BM Kıbrıs Barış Gücü’nün (UNFICYP) Kıbrıs’taki faaliyetlerine ilişkin olarak hazırlanan Rapor (S/2009/248), 15 Mayıs 2009 tarihinde açıklandı.

Devamını Oku

AB – RUSYA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB – Rusya Zirvesi 21 – 22 Mayıs tarihlerinde Rusya’nın Khabarovsk kentinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

İSVEÇ DÖNEM BAŞKANLIĞI’NIN ÖNCELİKLERİ ARASINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN YER ALACAĞI AÇIKLANDI

İsveç Dönem Başkanlığı’nın öncelikli gündem maddeleri arasında enerji verimliliği ve eko-verimliliğin yer alacağı açıklandı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ İLE GÜNEY KORE ARASINDAKİ SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİ YİNE TAMAMLANAMADI

AB ile G. Kore arasında yürütülmekte olan serbest ticaret anlaşması (STA) müzakereleri kapsamında 23 Mayıs 2009 tarihinde Seul’de yapılan görüşmelerden sonuç alınamadı.

Devamını Oku

İSVİÇRE, BİYOMETRİK PASAPORT UYGULAMASINA YEŞİL IŞIK YAKTI

17 Mayıs tarihinde İsviçre’de yapılan referandumda, İsviçre vatandaşları, biyometrik pasaport uygulamasına geçiş için kabul oyu kullandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, YASADIŞI GÖÇLE MÜCADELE ALANINDA YENİ ÖNERİLER SUNMAYA HAZIRLANIYOR

19 Mayıs tarihinde bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Komisyon’un yasadışı göçle mücadele hakkında yeni öneriler sunmaya hazırlandığını belirtti.

Devamını Oku

AB KAMU İHALELERİ KONUSUNDA DÖRT ÜYE DEVLET İÇİN İHLAL SÜRECİNİ SÜRDÜRÜYOR

Komisyon 14 Mayıs’ta aldığı bir kararla kamu ihaleleri konusunda İrlanda, İtalya ve Litvanya’ya karşı açılan ihlal süreçlerinde bir sonraki aşamaya geçme ve Slovakya’ya karşı ihlal süreci başlatma kararı aldı.

Devamını Oku

ADALET DİVANI ECZANELERİN ECZACI OLMAYANLAR TARAFINDAN İŞLETİLMESİNİ YASAKLAYAN ULUSAL MEVZUATI TOPLULUK HUKUKUNA UYGUN BULDU

Adalet Divanı biri Almanya (Case C 171/07, C 172/2) diğeri İtalya (Case C 531/06) ile ilgili olarak verdiği kararlarda, eczanelerin açılması ve işletilmesi hakkını münhasıran eczacılara veren Alman ve İtalyan mevzuatındaki bu sınırlamanın, medikal ürünlerin kamuya güvenli ve iyi kalitede sağlanmasını amaçladığından Topluluk hukukuna uygun olduğuna karar verdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONUNUN GEÇTİĞİMİZ HAFTA ONAY VERDİĞİ DEVLET YARDIMLARI

Avrupa Komisyonu, Fransa, İsveç ve Danimarka`ya yapılacak devlet yardımlarını onayladı.

Devamını Oku

AB’NİN BİRLİK DIŞI ÜLKELERLE DIŞ TİCARET AÇIĞI AZALDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 18 Mayıs’ta açıkladığı verilere göre Mart 2009’da geçen yılın Mart ayına göre Avro Alanı’nın dünyanın geri kalan ülkeleriyle dış ticareti 0,4 milyar Avro fazla verdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU POLONYA, LETONYA VE AVUSTURYA’NIN VERGİLENDİRME MEVZUATINDA AB MEVZUATINA AYKIRI HÜKÜMLER BULDU

Avrupa Komisyonu 14 Mayıs’ta doğrudan vergilendirme alanında mevzuatı ihlal etmelerinden dolayı Polonya ve Letonya’ya karşı işlem başlatmaya karar verdi.

Devamını Oku