İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 ŞUBAT 2013

İKV BAŞKANI PROF. DR. KABAALİOĞLU BRUGES AVRUPA KOLEJİ’NDE KONFERANS VERDİ

 

İKV Yönetim Kurulu Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halûk Kabaaliaoğlu, Avrupa Koleji’nin daveti üzerine Bruges’de öğretim üyeleri ve öğrencilere konferans verdi. Konferanstan önce konuşma yapan Avrupa Koleji Rektörü Prof. Dr. Paul Demaret, Kabaalioğlu’nun 1984 yılında Avrupa Araştırma Merkezi ve 1987 yılında Avrupa Enstitüsü’nü kurduğunu belirterek, AB eğitimi konusunda çok sayıda eleman yetiştirdiğini ve altmış farklı üniversitede ders, seminer ve konferanslar verdiğini ifade etti.

Kolejin Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiğini, katılım müzakerelerinin başlamasının ardından uzman yetiştirme çalışmaları çerçevesinde Avrupa Koleji’ne kabul edilen Türk öğrencilerinin sayısında büyük artış olduğunu belirten Demaret, önceleri Dışişleri Bakanlığı’ndan sadece iki diplomatın katıldığı Avrupa Koleji’ne son yıllarda kabul edilen 18 Türk öğrencinin en büyük ulusal gruplardan birini oluşturduğunu vurguladı.

Öte yandan tam üyeliğe hazırlanan Türkiye için en büyük kontenjanlardan birini ayırdıklarını ifade eden Demaret, Natolin’de Avrupa Koleji’nde üç yıldır Türkiye konulu dersler veren İKV Yönetim Kurulu Başkanı Halûk Kabaalioğlu’nun verdiği konferansın da Avrupa Koleji’nin Türkiye ile olan ilişkilere verdiği önemi gösterdiğini belirtti.

Kabaaliaoğlu konuşmasında, Türkiye’nin tam üyeliğinin anlaşmalardan kaynaklanan bir hak olduğunu, 25 üyenin oybirliği ile tam üyelik müzakerelerinin açılmasını kararlaştırdığını ve bir iki ülkenin geciktirme çabalarının Türkiye gibi bir ülkeyi anlaşmalardan kaynaklanan haklarını talep etmekten vazgeçiremeyeceğini belirterek, Türkiye’yi dışarıda bırakacak bir AB’nin Ankara’dan nasıl bir işbirliği bekleyebileceğini de sorgulaması gerektiğini ifade etti.

Kabaalioğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın geliştirdiği burslar sayesinde çok sayıda Türk öğrencinin Avrupa Koleji’ne kabul edildiğini ve Türkiye üniversitelerinde de en az iki dil bilen AB uzmanı yetiştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.