İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 ŞUBAT 2013

BAĞIŞ İNGİLTERE’DE RESMİ TEMASLARDA BULUNDU

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 12-13 Şubat 2013 tarihlerinde İngiltere’ye resmi temaslarda bulundu. İngiltere’nin AB Bakanı David Lidington ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ile görüşen Bağış ayrıca BBC kanalında yayımlanan Newsnight programına katıldı.

Londra’daki temaslarının ilk gününde Lordlar Kamarası Dış İlişkiler ve Savunma Sözcüsü Lord William Wallace ve Parlamento AB Genişlemesi Dostluk Grubu üyeleriyle bir görüşme gerçekleştiren Bağış, her iki görüşmesinde de Türkiye’nin bölge barışında kilit role sahip olduğunu ve AB’nin başta demokrasi, insan hakları ve refahı güvence altına alan geniş bir coğrafyada kendini göstermesi için Türkiye’nin önemli bir ülke konumunda bulunduğunu ifade etti.

“AB, insanlık tarihinin en büyük barış projesidir”

Bağış BBC kanalında yayımlanan programda, Türkiye’nin neden AB üyeliğini istediği sorusuna yanıt olarak, AB projesinin savaşı önleyen büyük bir barış projesi olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin üyeliği ile küresel bir barış projesi olacağını belirtti. AB’nin Türkiye ile üyelik sürecinde samimi olup olmadığı sorusuna karşılık ise, iki tarafın birbirine çeşitli konularda ihtiyaç duyduğu belirten Bağış, Türkiye’nin AB üyeliğini başından beri destekleyen ülkelerin varlığını hatırlattı. 

Basına kapalı yapılan İngiltere’nin AB Bakanı David Lidington ile görüşmesi dışında Bakan Bağış İngiltere ziyaretinin son gününde Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ile bir araya geldi. Belediye Başkanı ile yapılan görüşmede öne çıkan konu Türkiye’nin 2020 Olimpiyatları’na adaylığı olurken, iki lider Türkiye’nin Olimpiyat adaylığı sonucunun olumlu geçmesi için iyi dileklerde bulundu.

Bağımsız olarak savunma ve güvenlik konularında faaliyet gösteren düşünce kuruluşu olan The Royal United Services Institute’de (RUSI) “Turkey and the UK: Towards a reformed EU” başlıklı bir konferans veren Bağış, iki ülke arasındaki bağlarının kuvvetli olduğunu ve daha iyi bir Avrupa için ne İngiltere’nin ne de Türkiye’nin Birlik yolundan vazgeçmek gibi bir niyetlerinin olmadığını sözlerine ekledi.