İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 ŞUBAT 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) gündeminde, Dış İlişkiler Konseyi’nde alınan kararlar, Avrupa Patent Anlaşması ile AB’nin birçok ülkesine yayılan at eti skandalı yer aldı. G20 Toplantısı ise diğer bir önemli gelişme olarak gündemdeki yerini aldı. Dün Bulgaristan Başbakanı Borisov’un elektrik fiyatlarını protesto eden halkın gösterileri sonrasında “ polisinin halka karşı şiddet kullandığı bir hükümette kalmak istemediği” yönünde bir açıklama yaparak istifa etmesi de gündemi belirleyen bir gelişme oldu.

Devamını Oku

İKV LÜKSEMBURG VE YEDİTEPE ÜNİVERSİTELERİ İLE BİRLİKTE LÜKSEMBURG’TA BİR KONFERANS DÜZENLİYOR

“50 Years of Relations between Turkey and the European Community EU / Türkiye - Avrupa Topluluğu – AB ilişkilerinin 50 Yılı” adlı konferans 25 Şubat 2013 tarihinde Lüksemburg’da düzenlenecek. Avrupa Adalet Divanı’nın bulunduğu Lüksemburg’da Lüksemburg Üniversitesi, Hukuk, İktisat ve Maliye Fakültesi’nde yapılacak olan konferansta AB’ye katılım süreci, Ankara Anlaşması, göç konusu, Türkiye’nin ekonomik durumu, Ortaklık Anlaşması ve Avrupa Adalet Divanı’nın kararları gibi konular uzmanlar ve akademisyenler tarafından ele alınacak.

Devamını Oku

İKV BAŞKANI PROF. DR. KABAALİOĞLU BRUGES AVRUPA KOLEJİ’NDE KONFERANS VERDİ

İKV Yönetim Kurulu Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halûk Kabaaliaoğlu, Avrupa Koleji’nin daveti üzerine Bruges’de öğretim üyeleri ve öğrencilere konferans verdi. Konferanstan önce konuşma yapan Avrupa Koleji Rektörü Prof. Dr. Paul Demaret, Kabaalioğlu’nun 1984 yılında Avrupa Araştırma Merkezi ve 1987 yılında Avrupa Enstitüsü’nü kurduğunu belirterek, AB eğitimi konusunda çok sayıda eleman yetiştirdiğini ve altmış farklı üniversitede ders, seminer ve konferanslar verdiğini ifade etti.

Devamını Oku

İKV İSTANBUL’DAKİ YEREL YÖNETİMLERİN KAPASİTELERİNİN ARTIRILMASINA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

AB Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yürütülen İstanbul AB’ye Hazırlanıyor Projesi kapsamında düzenlenen “AB Üyelik Süreci ve AB Hibe Programları” başlıklı eğitim semineri 18 Şubat 2013 tarihinde başladı.

Devamını Oku

71’İNCİ TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu`nun 71’inci toplantısı 14-15 Şubat 2013 tarihlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert ve Avrupa Parlamentosu üyeleri katıldı.

Devamını Oku

BAĞIŞ FRANSA’YA RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış resmi temaslarda bulunmak üzere 20 Şubat 2013 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’e gitti. Öncelikle Fransa’nın AB Bakanı Bernard Cazeneuve ile bir görüşme gerçekleştiren Bağış, ardından İçişleri Bakanı Manuel Valls, Cumhurbaşkanı Diplomatik Danışmanı Paul-Jean Ortiz ve Avrupa İşleri Danışmanı Philippe Léglise-Costa ile bir araya geldi.

Devamını Oku

BAĞIŞ İNGİLTERE’DE RESMİ TEMASLARDA BULUNDU

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 12-13 Şubat 2013 tarihlerinde İngiltere’ye resmi temaslarda bulundu. İngiltere’nin AB Bakanı David Lidington ve Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ile görüşen Bağış ayrıca BBC kanalında yayımlanan Newsnight programına katıldı.

Devamını Oku

FÜLE VE BAKAN ŞAHİN BRÜKSEL’DE BİR ARAYA GELDİ

AB’nin Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Komisyon Üyesi Štefan Füle ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Brüksel’de bir araya geldi. 14 Şubat 2013 tarihinde Dünya’da kadına şiddet konusunda farkındalığın artırılması amacıyla hazırlanan One Billion Rising Kampanyası etkinliğine katılan ikili, konuyla ilgili basın açıklamasında bulundu.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mali ve Suriye’deki durum, Kuzey Kore’nin 12 Şubat’ta gerçekleştirdiği nükleer füze testi, AB’nin Doğu Ortaklığı (Eastern Partnership) politikası ve Zimbabwe’deki gelişmeler, 18 Şubat 2013 tarihinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton başkanlığında Brüksel’de bir araya gelen AB Dışişleri Bakanları tarafından ele alınan başlıca konular oldu.

Devamını Oku

G20 MALİYE BAKANLARI VE MERKEZ BANKASI BAŞKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

G20 üyesi ülkelerin Maliye Bakanları ve Merkez Bankası başkanlarının katıldığı toplantı 15-16 Şubat 2013 tarihinde Moskova’da gerçekleştirildi. Toplantı, Rusya`nın 2013 yılında G20`nin dönem başkanı olarak gerçekleştirdiği ilk maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısı oldu. Toplantının ana gündeminde küresel ekonomik durum, G20 grubunun "güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme çerçevesi", uzun vadeli yatırım finansmanı ve uluslararası finans sisteminde reform konuları yer aldı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLEŞİK PATENT ANLAŞMASI İMZALANDI

19 Şubat 2013 tarihinde 24 AB üyesi devlet Avrupa Birleşik Patenti’nin oluşturulmasını sağlayacak uluslararası anlaşmayı imzaladı. 2011’de birleşik patent için üye devletler arasında varılan anlaşmaya İtalya ve İspanya katılmamıştı ve birleşik patent için Kurucu Antlaşmalarda öngörülen güçlendirilmiş işbirliği prosedürünün uygulanmasına karar verilmişti. Son olarak, İtalya kararını değiştirerek, sisteme katılırken, İspanya ilgili anlaşmayı imzalamadı. İspanya’nın yanında, Polonya ve Bulgaristan’ın da anlaşmayı imza yetkisi ile ilgili iç süreç vaktinde tamamlanmadığı için imzalamadığı bildirildi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için en az 13 üye devletin imzalaması gerekiyor. Anlaşma ile AB patenti için tek bir mahkeme ve yargı sistemi yürürlüğe konulacak. Patentlerin geçerli olup olmadığı gibi konulardaki davalarda aynı adli süreç izlenecek ve alınan karar tüm imzacı devletlerde tanınacak.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KOSOVA VATANDAŞLARINA VİZE SERBESTLİĞİ VERİLMESİNE YÖNELİK YOL HARİTASINA İLİŞKİN İLK DEĞERLENDİRME RAPORUNU AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu Kosova vatandaşlarına vize serbestliği verilmesine yönelik yol haritasına ilişkin ilk değerlendirme raporunu açıkladı. Avrupa Komisyonu tarafından diğer Batı Balkan ülkelerine iletilen yol haritalarından sayı olarak çok daha fazla kriterin karşılanmasını talep eden Kosova’ya ilişkin vize serbestliği yol haritasının bu ilk değerlendirmesinde Komisyon, yol haritasında belirtilen kriterlerin (benchmarks) Kosova tarafından ne oranda karşılanıp karşılanmadığını değerlendiriyor.

Devamını Oku

BULGARİSTAN BAŞBAKANI BORISOV İSTİFA ETTİ

20 Şubat 2013 tarihinde Bulgaristan’da hükümet istifa etti. Başbakan Boyko Borisov yüksek elektrik fiyatları ve alınan ekonomik önlemleri protesto eden halk gösterilerinin devam etmesi üzerine istifa kararı aldı. İstifa kararını açıklayan Borisov’un “Polisin halkı dövdüğü bir hükümette yer almayacağım” yönündeki açıklaması büyük ilgi çekti.

Devamını Oku