İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 ŞUBAT 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye-AB gündeminde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün AB üyeliği ile ilgili açıklaması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AB Ankara Büyükelçileri ile bir araya gelmesi ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile görüşmesinin ardından 'Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu' faslının üzerindeki blokajın kaldırması konusu yer alırken, AB’de uzun süredir devam eden bütçe görüşmelerinde liderlerin mali çerçeve üzerinde anlaşması da önemli gelişme olarak öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır basınından bir gazeteye verdiği mülakatta,  AB üyeliğinin amaç değil bir araç olduğunu ifade ederken, Türkiye'nin AB standartlarına ulaştığında ve AB'den de üyelik için onay aldığında, üyeliği isteyip istemediğini anlamak için referanduma gideceklerini belirtti.

AB üye ülkeleri Ankara Büyükelçilerine yemek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son 5 dönem başkanlığında, yaklaşık 2,5 yıldır tek bir faslın müzakereye açılmadığını, genişleme tarihinde bir ilk olan ve Türkiye'ye karşı saygısızlık olan bu durumun devam etmesinin kabul edilemez olduğunu vurgularken, siyasi blokajların kalkması halinde Türkiye’nin 12 ayda 10 faslı, 18 ayda ise 15 faslı açabilecek durumda olduğunu belirtti. AB'ye aday ülkeler arasında Schengen vizesi istenen tek ülkenin Türkiye olduğunu belirten Erdoğan, AB konseyinin vize muafiyeti görüşmeleri için komisyona yetki vermesini müteakip Türkiye’nin de sözünde durarak Geri Kabul Anlaşması'nı parafe ettiğini ve Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate alan ve tereddütlerini giderecek çözümler içeren bir yol haritasının sunulduğu takdirde Türkiye’nin geri kabul anlaşmasını imzalayıp onay sürecini başlatacağının altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'Libya’ya Uluslararası Destek Konferansı'na katılmak için bulunduğu Fransa’da Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Fabius, görüşmede Türkiye’nin AB müzakere sürecinin de ele alındığını ve 'Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu' başlıklı 22’nci faslın müzakerelere açılması konusunda karşılıklı mutabakat sağladıklarını açıkladı.

AB gündeminde ise uzun süredir üzerinde tartışılan bütçe görüşmelerinde AB liderleri, 2012-2014 çok yıllı mali çerçeve üzerinde anlaşmaya vardı. İlk defa bütçesinde kesintiye gidilen AB’de, 2017-2013 bütçesine oranla yüzde 3,39 daha düşük olması öngörülen bütçenin tavanının 959,9 milyar avro tutarında olması kararlaştırıldı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.