İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 ŞUBAT 2013

AB KONSEYİ 2014-2020 DÖNEMİ AB BÜTÇESİ VE KESİNTİLER ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARDI

8 Şubat 2013 tarihinde bir araya gelen AB liderleri, 2012-2014 çok yıllı mali çerçeve üzerinde anlaşmaya vardılar. Anlaşma sonucunda yeni bütçe tavanı 959,9 milyar avro olarak belirlendi. Yeni bütçe tavanının 2017-2013 mali çerçevesine göre yüzde 3,39 daha düşük olması öngörülüyor. Bu tutar da GSYİH’nın yüzde 1’ini oluşturuyor ve Kasım 2012’de önerilen tutardan 13 milyar avro daha düşük düzeyde bulunuyor. Bütçeye net katkı sağlayan ülkeler (Almanya, İngiltere, Hollanda, İsveç) Kasım 2012’de ortaya koyulan bütçe önerisinde 30 milyar avro kesinti öngörmüşlerdi. Almanya Şansölyesi Angela Merkel kesintiyi uzlaşma yoluyla 13 milyar avro’ya düşürdü. AB’nin bütçe dışı araçları ve fonları da göz önüne alındığında toplam tutar taahhütlerde 996,7 milyar avro ile 1034,4 milyar olan mevcut çerçeveden yüzde 3,64 daha az düzeyde.  Ödemelerde ise toplam tutar mevcut 2007-2013 dönemi bütçesinde 942,7 milyar avro iken yeni bütçede 908,4 milyar avro olarak öngörüldü.

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy yeni bütçenin dengeli ve AB’nin gelecek dönemi için büyüme odaklı bir bütçe olduğunu ifade etti. Son uzlaşmanın AB liderleri arasında ortak sorumluğun göstergesi olduğunu ancak, Avrupa Parlamentosu’nda da nihai anlaşmaya varılması gerektiğini belirtti. Yeni bütçenin kimsenin tam olarak üzerinde uzlaşmamasına karşın herkesten bir parça barındıran bir bütçe olduğuna işaret eden Rompuy, gerçekçi, geleceğe odaklanan ve acil ihtiyaçlara cevap veren bir bütçe olduğunun altını çizdi. Eğitim, araştırma ve büyümeye yönelik yatırımların feda edilemeyeceğini, rekabet gücünün artırılması başlığında da geçen döneme göre artış olduğunu belirten Rompuy, yeni bütçede Erasmus ve inovasyon programı Horizon 2020 için de açık artışlar olacağını ekledi.

Yeni bütçede 2007-2013 dönemine göre taahhütler ve ödemelerde 34 milyar avro kesinti söz konusu. Rompuy, bütçeden, yapısal fonlarda en yoksul ülkelerin en fazla yardımı alması, AB dışı eylemlere yönelik olarak, iklim değişikliği ile mücadelede kararlılık, nükleer güvenlik ve kalkınma yardımlarının gözetileceğini belirtti. Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, anlaşmanın düzgün bir şekilde işleyebilmesi için temel şartlardan birinin, harcamalardan bir kısmının bir yıldan diğerine kaydırılarak maksimum esneklik sağlanması olduğunu belirtti. Yeni bütçenin Avrupa Parlamentosu tarafından Nisan ya da Mayıs ayında oylanması bekleniyor