İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 ŞUBAT 2013

AB LİDERLER ZİRVESİ’NDE MALİ’DEKİ DURUM ELE ALINDI

7-8 Şubat tarihlerinde 2014-2020 dönemi AB bütçesini görüşmek üzere AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde bir araya gelen AB liderleri, Mali’deki durumu da ele aldılar. AB liderleri, Fransa’nın desteğiyle yürütülen, AB ve bölge ülkelerinin lojistik destek sağladığı Mali Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Mali’de terörist gruplara karşı gösterdiği başarıdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler ve Uluslararası Mali Destek Gücü’ne (MISMA) finansal ve lojistik destek sağlama taahhüdünde bulundular.

AB liderleri, Mali’de anayasal düzenin sağlanması için kabul edilen yol haritasının en kısa zamanda uygulanması çağrısında bulunurken, AB’nin 31 Temmuz’da yapılması öngörülen seçimlerde seçim sürecine destek vermeye hazır olduğunu ifade ettiler. Mali ile kalkınma alanında işbirliğini kademeli olarak yeniden başlatmak niyetinde olduklarını ifade eden AB liderleri, bunun yol haritasının uygulanmasına bağlı olacağını vurguladılar. Başta Mali’nin kuzeyindeki halk olmak üzere, Mali’de ülkenin toprak bütünlüğünü tanıyan ve terörizmi reddeden gruplarla kapsayıcı bir diyalog başlatılmasının önemine değinen AB liderleri, Mali hükümetine insan hakları ihlallerini önleme çağrısında bulundu.

Kabul edilen karar metninde, Mali Silahlı Kuvvetlerine askeri eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere oluşturulan eğitim misyonu EUTM Mali’nin en kısa zamanda faaliyete geçirileceği belirtildi. EUTM sözcüsü Philippe de Cussac, 8 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada, misyonun Şubat ayı ortasında faaliyete geçirilmesinin beklendiğini ifade etmişti. 70 AB askeri yetkilisinden oluşan bir birlik Bamako’ya giderek, EUTM Mali’nin resmen faaliyete geçirilmesi için hazırlıklara başladı. EUTM Mali misyonu kapsamında eğitimlere Nisan ayı itibarıyla başlanması bekleniyor.

Zirve’de kabul edilen karar metninde, MISMA’nın ileride bir Birleşmiş Milletler barışı koruma gücüne dönüştürülmesine ilişkin bir ifade yer almadı.