İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 ŞUBAT 2013

AB, UKRAYNA’YI REFORMLARIN UYGULANMASI KONUSUNDA UYARDI

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de resmi temaslarda bulunan ve Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov ile de görüşen AB’nin Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle, Ukrayna'ya demokratik reformların hızla uygulanması ve muhalif liderlere yönelik siyasi amaçlı davalara son verilmesi konusunda uyarıda bulundu. Eski Başbakan Yulya Timoşenko'nun tutukluluğu ve ülkenin demokrasisine ilişkin kaygılarını ileten Füle, AB-Ukrayna Ortaklık Anlaşması'nın onaylanması için ülkedeki adalet ve yargı sistemi ile Ekim ayında yapılan seçimlerdeki sorunların giderilmesi ve Ortaklık Gündemi’ndeki reformların hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Bilindiği gibi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Timoşenko sorununun en kısa sürede çözüleceğine dair söz vermişti.

Eski Başbakan Timoşenko'nun hapse mahkûm edilmesinin ardından Ukrayna ile ilişkileri gerilen AB, siyaset ve ticaret alanında taraflar arasındaki entegrasyonu güçlendirecek iki önemli anlaşmanın imzalanması ertelemişti.  Füle, söz konusu iki anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada, önlerinde bir fırsat olduğunu ancak zamanın daraldığını ifade etti. Söz konusu sorunların çözülmesi ve ortaklık gündemindeki reformların ilerletilmesi konularında kararlı bir ilerleme gerçekleştiği sürece AB’nin Ortaklık Anlaşması'nın imzalanmasını desteklediğini belirten Füle, son zamanlarda yaşanan bazı aksaklıkların ardından, Ukrayna'nın modern bir Avrupa ülkesi olarak ortaya çıkması için güven tazelemesi gerektiğini vurguladı.

Rusya, Kazakistan ve Belarus’un aralarında oluşturdukları gümrük birliğine Ukrayna’nın katılma olasılığı konusu ile ilgili de açıklama da bulunan Füle, gümrük vergilerini ve ticaret politikalarını belirleme konusunda yetkilerin uluslarüstü bir yapıya devredildiği herhangi bir yapılanmaya katılmak demek, Ukrayna'nın AB ile gümrük vergilerini kaldıramayacağı anlamına geleceğini ve aynı zamanda gıda standartları ya da teknik ürün standartlarını belirleyemeyeceğini, bununda AB ile ekonomik alanda entegre olamayacağı anlamına geldiğini ifade etti.

Füle, Ukrayna’nın taahhütlerini yerine getirmesi durumunda Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilecek Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmasının mümkün olabileceğini ve yetkililerle zirveye kadar atılması gerekli adımlara ilişkin yol haritası hakkında da görüştüklerini ifade etti.