İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 ŞUBAT 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye-AB gündeminde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün AB üyeliği ile ilgili açıklaması, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AB Ankara Büyükelçileri ile bir araya gelmesi ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile görüşmesinin ardından `Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu` faslının üzerindeki blokajın kaldırması konusu yer alırken, AB’de uzun süredir devam eden bütçe görüşmelerinde liderlerin mali çerçeve üzerinde anlaşması da önemli gelişme olarak öne çıktı.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL, TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNİ REFERANDUMA GÖTÜRECEKLERİNİ BELİRTTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır basınından bir gazeteye verdiği mülakatta, Türkiye’nin AB üyeliği ilgili yöneltilen sorulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye`nin AB standartlarına ulaştığında ve AB`den de üyelik için onay aldığında, üyeliği isteyip istemediğini anlamak için bunu halka götüreceklerini belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AB üyeliğinin amaç değil bir araç olduğunu ifade etti.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN, AB ÜYE ÜLKELERİ BÜYÜKELÇİLERİNE VERDİĞİ YEMEKTE AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 11 Şubat 2013 tarihinde Başbakanlık Resmi Konutu’nda AB üye ülkeleri Ankara Büyükelçilerine yemek verdi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın da katıldığı yemekte, Başbakan Erdoğan AB ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

DAVUTOĞLU FABIUS GÖRÜŞMESİ MÜZAKERELERİN GELECEĞİNE DAİR ÜMİT VERDİ

Libya’ya Uluslararası Destek Konferansı’na katılmak için Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 11 Şubat 2013 tarihinde Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile bir araya geldi.

Devamını Oku

EGEMEN BAĞIŞ, ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ VE AB İLİŞKİLERİ İLE İLGİLİ BİR MAKALE YAYIMLADI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliği ve AB ilişkilerine ilişkin “Tercih Yapmak Zorunda Değiliz” başlıklı bir makale kaleme aldı. Makalede öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Devamını Oku

AB KONSEYİ 2014-2020 DÖNEMİ AB BÜTÇESİ VE KESİNTİLER ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARDI

8 Şubat 2013 tarihinde bir araya gelen AB liderleri, 2012-2014 çok yıllı mali çerçeve üzerinde anlaşmaya vardılar. Anlaşma sonucunda yeni bütçe tavanı 959,9 milyar avro olarak belirlendi.

Devamını Oku

İTALYA`NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ GIANPAOLO SCARANTE, TÜRK VATANDAŞLARINA UYGULANAN VİZEYİ ELEŞTİRDİ

İtalya`nın Ankara Büyükelçiliği ile İzmir ve İstanbul`daki İtalya Konsoloslukları ``Orizzonti İtaliani 2013`` (İtalyan Ufukları 2013) programı kapsamında gerçekleştirecekleri etkinlikleri tanıttı. Venedik Sarayı’nda İtalya`nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante tarafından gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, Büyükelçinin Türk vatandaşlarına uygulanan vize konusunda yaptığı açıklamalar damgasını vurdu.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU ÜYELERİ KÜRT MESELESİNİN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK SÜRDÜRÜLEN DİYALOG SÜRECİNİ DESTEKLEDİĞİNİ AÇIKLADI

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ve İrlanda Dışişleri Bakanı Lucinda Creighton, Kürt meselesinin çözümüne yönelik devam eden diyalog sürecini desteklediklerini dile getirerek, bu konuda aşama kaydedilmesi gerektiği çağrısında bulundular.

Devamını Oku

TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, EUROCHAMBRES BAŞKANLIK DİVANI TOPLANTISINA KATILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, (TOBB), Almanya Ticaret ve Sanayi Odaları (DIHK), Fransa Ticaret ve Sanayi Odaları (CCI France), İspanya Odaları Yüksek Konseyi (Camaras), İtalya Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (UNIONCAMARA), Avusturya Ekonomi Odası (WKÖ) ile Lüksemburg Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (EUROCHAMBRES) Başkanlık Divanı toplantısında Brüksel’de bir araya geldi.

Devamını Oku

AB LİDERLER ZİRVESİ’NDE MALİ’DEKİ DURUM ELE ALINDI

7-8 Şubat tarihlerinde 2014-2020 dönemi AB bütçesini görüşmek üzere AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde bir araya gelen AB liderleri, Mali’deki durumu da ele aldılar.

Devamını Oku

AB, UKRAYNA’YI REFORMLARIN UYGULANMASI KONUSUNDA UYARDI

Ukrayna`nın başkenti Kiev`de resmi temaslarda bulunan ve Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov ile de görüşen AB’nin Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle, Ukrayna`ya demokratik reformların hızla uygulanması ve muhalif liderlere yönelik siyasi amaçlı davalara son verilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Devamını Oku

AB SİBER GÜVENLİK STRATEJİSİ’Nİ AÇIKLADI

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Avrupa Komisyonu’nun İç İşlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ve Dijital Gündemden Sorumlu Üyesi Neelie Kroes, 7 Şubat 2013 tarihinde AB’nin siber güvenlik stratejisini açıkladılar. Siber güvenlik strateji belgesine, Avrupa Komisyonu tarafından sunulan ağ ve bilgi güvenliği (network and information security-NIS) yönerge taslağı da eşlik ediyor.

Devamını Oku

AB, GÖÇMEN POLİTİKASINA DAHA FAZLA MALİ DESTEK SAĞLIYOR

AP, milletvekili Nils Torvalds (Finlandiya) tarafından kaleme alınan iki raporu görüştü. Göçmenler, Üye Devletlerde bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının entegrasyonu ve dış sınırlarda güvenliğin artırılmasına yönelik mali destekleri içeren raporlar, AP Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Devamını Oku