İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 OCAK-6 ŞUBAT 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye-AB gündeminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirmiş olduğu Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya ziyaretlerinde Türkiye’nin AB üyeliği sürecine ilişkin açıklamaları, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyeliğinin AB sürecine etkisi, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç’in Türkiye ziyareti ve AB Dışişleri Konseyi Toplantısı vardı.

Başbakan Erdoğan Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya ziyaretlerini kapsayan Orta Avrupa turu öncesinde havaalanında düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin AB üyeliği süreci ve Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliği ile ilgili yaptığı açıklamalara ziyaret ettiği ülkelerde de devam etti. Türkiye'nin 1959 yılından bugüne AB kapısında olduğunu ve bu süre içerisinde Türkiye'nin bu kadar oyalanmasının affedilir ve dayanılır bir yönü olmadığını ifade eden Başbakan Erdoğan, AB üyesi ülkeler içerisinde yaşayan 5 milyon Türk sayesinde Türkiye’nin zaten AB’ye halkıyla girmiş durumda olduğunu belirtirken, AB’ye daha fazla oyalanmadan gelin bu işi bitirelim mesajı verdi. Bunun yanında AB’nin Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle’den destek isteyen Erdoğan, bu desteği Füle’nin gayretleriyle ortaya koyması gerektiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü’nün diyalog ortaklığına kabul edilmiş bir ülke konumunda olduğunu ve Örgüt’ün sadece güvenliği esas alan bir birlik olmadığını, ekonomi ve işbirliğini de kapsadığını aktaran Erdoğan, ilişkilerin geliştirilmeye devam edeceğini ve bunun AB’nin alternatifi olmadığının altını çizdi.

Geçtiğimiz hafta ülkemize resmi bir ziyarette bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmenin ardından AB ile ilgili açıklamalarda da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakerelerini sürdürdüğünü kaydederek, bazı üye ülkelerin ön yargılı davranışlarından dolayı müzakere sürecinin arzu edilen şekilde işlemediği belirtti. Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç Türkiye’nin AB üyeliği için gerekli her şeyi olduğunu belirtirken, iki ülkenin de AB üyeliği sürecinde çalışmalarını devam ettirmesi gerektiğinin altını çizdi.

AB Dışişleri Konseyi’nde, Mali’ye uluslararası desteğin sürmesi gerektiği belirtilirken, Somali’deki geçiş sürecinin tamamlanmasından memnuniyet duyulduğu ve destek verilmeye devam edileceği vurgulandı. Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye uygulanan silah ambargosunun kaldırılması yönündeki talebi bazı Üye Devletler tarafından olumlu karşılanmazken, Libya’da sınır güvenliğinin sağlanması için Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (CSDP) kapsamında oluşturulması öngörülen bir kriz müdahale konsepti kabul edildi.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.