İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 OCAK-6 ŞUBAT 2013

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI TOMİSLAV NİKOLİÇ TÜRKİYE’YE RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç 4 Şubat 2012 tarihinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki işbirliği alanlarına ve ekonomik dinamizme vurgu yapıldı. Toplantıda Cumhurbaşkanı Gül, Sırbistan’ın, ortak sınır olmasa da Balkanlarda komşu bildiğimiz bir ülke olduğuna işaret ederken, baş başa ve heyetler arasında gerçekleşen görüşmelerde, ikili ilişkilerle Balkanlar ve bölge ile ilgili konuların gözden geçirildiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke ilişkilerini her alanda geliştirmeye kararlı olduklarını vurgulayarak, bu anlamda iki ülke arasında birçok anlaşmanın imzalandığını ifade etti. İki ülke ilişkilerinin itici gücünün ekonomik ilişkiler olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, Sırbistan ile serbest ticaret anlaşmasının bulunduğunu, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 500 milyon doları geçtiğini, ancak kısa dönemde bunun 1 milyar doların üstüne taşınacağını belirtti.

Türk iş adamlarının Sırbistan’a daha çok yatırım yapmaları, özellikle Sırbistan’da yapılacak büyük altyapı inşaatlarında sorumluluk almalarını istediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, kısa dönemde çok büyük ekonomik işbirliğinin gerçekleşeceğini ümit ettiklerini ifade etti.

AB ile ilgili açıklamalarda da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakerelerini sürdürdüğünü kaydederek, bazı üye ülkelerin ön yargılı davranışlarından dolayı müzakere sürecinin arzu edilen şekilde işlemediğini belirtti. Türkiye’nin bu müzakere sürecini başarıyla bitirmek istediğini ve müzakere sürecini bitirdikten sonra isteyen AB üyesi ülkenin referanduma gidebileceğini ifade etti. Türkiye’nin şu anda kendi evinin içini düzene koyduğunu ve AB kriterlerini daha çok uygulamak için uğraşan bir ülke olduğunu belirten Gül, bazı noksanların olduğunu, bunları tamamlamak için yeni yasalar, yeni düzenlemeler yapıldığını vurguladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç ise yaptığı açıklamada kısa bir süre içinde ikinci kez Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederken, AB üyeliğinin Türkiye ve Sırbistan için ortak bir arzu olduğunu, ancak iki ülkenin bu süreçte ortak zorluklarla da karşılaştığını belirtti.  Nikoliç, iki ülkenin enerjilerinin son damlasına kadar işbirliğine, çalışmaya, diyaloğa ve dostluğa vermesi gerektiğini ve Sırbistan'da yaşayan Müslüman topluluğun ve Sırbistan'dan göç edip Türkiye'de yaşayan insanların ortak payda olduğunu ifade etti. Türkiye’nin AB üyeliği için gerekli her şeyi olduğunu belirten Nikoliç, iki ülkenin de AB üyeliği sürecinde çalışmalarını devam ettirmesi gerektiğinin altını çizdi. Nikoliç, Sırbistan’ın AB üyesi olmak için gerekli şartları yerine getirmeye çalışacağını ifade ederken, Türkiye, Bosna Hersek ve Sırbistan arasındaki üçlü görüşmeleri desteklediklerini ve Cumhurbaşkanı Gül'ün üçlü görüşmelerin Mayıs ayında Türkiye'nin ev sahipliğinde Ankara'da yapılması önerisini memnuniyetle kabul ettiğini belirtti.