İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 OCAK-6 ŞUBAT 2013

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ MALİ, SOMALİ VE LİBYA GÜNDEMİYLE TOPLANDI

31 Ocak 2013 tarihinde, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın başkanlığında toplanan AB Dışişleri Konseyi’nde Mali’de Fransa’nın destek verdiği operasyon, Somali’deki geçiş sürecinin tamamlanması ve Suriye’deki durum ele alındı.

 

Mali

AB dışişleri bakanları, Mali’nin siyasi bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne bağlılıklarını bir kez daha teyit ederken, Fransa ve bölge ülkeleri tarafından desteklenen Mali Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Mali’de terörist gruplara karşı gösterdiği başarıdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Mali’ye uluslararası desteğin sürmesi gerektiğini belirten AB dışişleri bakanları, ülkede anayasal düzenin yeniden kurulması için hayati önem taşıyan yol haritasının kabul edilmesini memnuniyetle karşıladılar. Yüksek Temsilci Ashton, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, 5 Şubat’ta Brüksel’de Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği (AU), Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) eşbaşkanlığında Bakanlar düzeyinde Mali’ye ilişkin bir toplantının gerçekleşeceğini açıkladı ve bu toplantıda, uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesini ve yol haritasının uygulanmasının somut adımlarla desteklenmesini beklediklerini açıkladı. Ashton, ayrıca Mali Silahlı Kuvvetlerine askeri eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere AB Mali Eğitim Misyonu EUTM Mali’nin resmen faaliyete geçeceğini de kaydetti.

Somali

Somali’deki geçiş sürecinin tamamlanmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden AB dışişleri bakanları, bunun, çatışmalarla dolu 20 yılı geride bırakmak için tarihi bir fırsat olduğuna dikkat çektiler. AB dışişleri bakanları, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile görüş alışverişinde bulundular. Ashton, sonbaharda Somali ile uluslararası camia arasında yeni bir anlaşma imzalamak üzere uluslararası bir konferans toplayacaklarını belirtti. Konferansta, Somali’deki siyasi kurumların yeniden imarı, sosyo-ekonomik kalkınmanın teşvik edilmesi, güvenlik ve hukukun üstünlüğünün tesisi gibi konulara odaklanacaklarını kaydeden Ashton, AB olarak, Somali için geliştirdikleri “kapsamlı bir yaklaşım” çerçevesinde ülkeye destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Suriye

Dışişleri Konseyi toplantısında, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’ye uygulanan silah ambargosunun kaldırılması yönündeki talebi bazı Üye Devletler tarafından olumlu karşılanmadı. Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, bunun akıllıca bir adım olduğuna ikna olmadığını belirtirken, bunun bölgede aşırı silahlanmaya yol açabileceğini ve durumu tırmandırabileceğini belirtti.

Libya

AB Dışişleri Konseyi’nde ayrıca, Libya’da sınır güvenliğinin sağlanması için Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası (CSDP) kapsamında oluşturulması öngörülen bir kriz müdahale konsepti kabul edildi.