İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 OCAK-6 ŞUBAT 2013

LETONYA 1 OCAK 2014 İTİBARİYLE AVRO ALANI’NA DÂHİL OLMAYI PLANLIYOR

Letonya Parlamentosu’nun 31 Ocak 2012 tarihinde Avro tek para birimine geçilmesine yönelik temel kanunları kabul etmesiyle birlikte ülkenin 1 Ocak 2014 itibariyle Avro Alanı’nın 18’inci üyesi olmasının önü açıldı. Letonya Başbakanı Vladis Dombrovskis, Mart ayının ilk yarısında Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası'ndan, Avro'ya hazırlık için durum değerlendirme raporları isteyeceklerini belirtti. İki kurumun kararlarını yıl ortasında yayınlamaları bekleniyor. Başbakan Dombrovskis, ülkesinin rezervlerinin Maastricht kriterlerini karşıladığını, bu sebeple raporların olumsuz olması için bir sebep görmediklerini belirtti.

Yeni kabul edilen mevzuat paketi, başta, fiyatların ulusal para birimi Lat ve Avro cinsinden yayınlanacağı Avro’ya geçiş dönemindeki özel önlemler olmak üzere çeşitli mevzuat düzenlemelerini içeriyor. Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis yaptığı açıklamada Avro Alanı üyeliğinin mali istikrar getireceğini, yatırımları artıracağını ve ulusal para biriminde olası spekülasyonları ortadan kaldıracağını belirtti. Bununla birlikte, son kamuoyu yoklamaları Letonyalıların Avro Alanı’na girme konusunda istekli olmadıklarını gösteriyor. Avro’ya geçişin ve 2008-2009 yıllarında girdiği derin resesyonundan çıkmaya çalışan ülkenin problemlerini artıracağından endişe ediliyor. 2008-2009 yıllarında yaşanan küresel kriz sırasında Letonya ekonomisi beşte bir oranında küçüldü. Para birimini devalüe etme baskılarına direnen Letonya, bunun yerine vergi artışları ve harcama kesintilerine gitti. Ülke o zamandan bu yana en hızlı büyüyen AB ekonomisi haline geldi.

Ocak 2011’de Avro Alanı’na üye olan Estonya’dan sonra Letonya, tek para birimine girecek ikinci eski Sovyet ülkesi olacak.