İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 OCAK-6 ŞUBAT 2013

RASMUSSEN NATO’NUN 2012 FAALİYETLERİNİ AÇIKLADI

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, 31 Ocak 2013 tarihinde NATO karargâhında düzenlenen basın toplantısında NATO’nun 2012 Faaliyet Raporu’nu açıkladı. Raporun Türkiye’yi yakından ilgilendiren bölümünde, Türkiye sınırına yerleştirilen patriot bataryalarının İttifak güvenliği için verilen kararın ürünü olduğu vurgulanıyor. Raporda, NATO’nun küresel krize ve günün koşullarına göre hareket ettiğinin altı çiziliyor.

Rasmussen; Türkiye ile güçlü ilişkiler kurulduğunu hatırlatarak, NATO’nun dayanışma için Aralık ayı tarihinde Türkiye’nin talebini değerlendirdiğini belirtirken, sınıra yerleştirilen patriot bataryalarının, bölge insanının güvenliği için olduğu kadar “savunma amaçlı” olduğunu kaydetti. Konuşmasında Rasmussen, bunun, NATO’nun güçlü bir ittifak olarak güvenliğe sarsılmaz bağlılığını gösterdiğini sözlerine ekledi. Diğer taraftan Suriye konusunda Türkiye’nin hava savunmasını güçlendirecek patriot füzesi talebine olumlu cevap verildiğini de bildirdi.

Krizle Gelen Tehdit

Gelişen ülkelerin savunma harcamalarındaki kesintiyi ekonomik krize bağlayan Genel Sekreter, bu durumun NATO’nun geleceği için ciddi risk barındırdığını hatırlattı. Bu nedenle, NATO’nun kapasitesinin ve esnekliğinin hiç olmadığı kadar üst düzeyde olduğunu ve öngörülmeyen tehditlere karşı daha hazır olduğunu vurgulayan Rasmussen, savunma harcamalarındaki dengesizliğin ise sadece İttifak’ın Amerika kanadıyla Avrupa kanadı arasında değil, Avrupa kanadındaki müttefikler arasında da giderek arttığına dikkat çekti.

 “Güvenliğimiz refahımıza bağlı”

Hem Türkiye ilişkilerinde yaşanan gelişmeler hem de bölge güvenliği konusunda atılan adımların, ülkelerin ikili ilişkilerine olduğu kadar bölge refahına da yansıyacağını ifade eden Rasmussen, diğer taraftan NATO üyeleri arasındaki uçurumun ortadan kalkmasına yönelik çalışmaların devam edeceğini hatırlattı. Böylelikle toplumlara yönelik güvenlik tehditlerinin ortadan kaldırılmasını sağlama amacı içinde olduklarını yineledi.