İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 OCAK-6 ŞUBAT 2013

Human Rights Watch, İnsan Hakları Raporunu yayımladı

Dünyanın önde gelen insan hakları örgütlerinden Human Rights Watch, 2012 yılı raporunu yayımladı. Raporun Türkiye'ye ilişkin bölümünde, başta ifade özgürlüğü ihlalleri, cezasızlık, polis şiddeti ve kadına yönelik şiddet olmak üzere, 2012 yılında insan hakları alanlarında yaşanan gelişmeler ele alınıyor. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde şu ifadeye yer veriliyor: "2012'de, bölgesel liderlik ve ekonomide güçlenen AKP hükümetindeki Türkiye, ülkede gittikçe daha da kötüleşen demokratik haklar ve insan hakları ihlallerine yönelik geliştirici adım atmada sınıfta kaldı”.

Raporda, Türk Hükümetin’in muhalif seslere karşı tahammülünün olmadığı belirtilirken, bu tahammülsüzlüğün televizyon dizilerine kadar uzandığı ifade ediliyor. Raporda, yayıncı Ragıp Zarakolu, Prof. Dr. Büşra Ersanlı, gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın serbest bırakıldığı, 3’üncü Yargı Paketiyle kısa süreli yayın yasaklamaların azaldığı ve cezaevinde tutuklu bulunan gazetecilerden bir kısmının serbest kaldığı ancak birçok gazetecinin halen tutuklu bulunduğuna dikkat çekiliyor. Kadına yönelik şiddet kapsamında ise raporda, ev içi şiddetin yaygın olduğu, yasaların ve polisin ise güvenlik talep eden kadınları koruyamadığı belirtiliyor. Raporun cezasızlıkla mücadele başlığı altında ise, polis, asker ve devlet yetkilileri tarafından mağdur olanlar için adaletin etkin olarak işlemediğinin altı çiziliyor. 2012 yılında karara bağlanan Hrant Dink davasında, sorumlu devlet yetkililerinin de ceza almadığına dikkat çekilirken, Ergenekon Davası'na ilişkin olarak, uzun tutukluluk sürelerinin, adli yargılamaya ve asıl faillerin cezalandırılmasına gölge düşürdüğü belirtiliyor.

Human Rights Watch tarafından yayımlanan 2013 yılı raporunun Türkiye bölümüne http://www.hrw.org/world-report-2013/world-report-2013-turkey ulaşılabilir.