İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 OCAK-6 ŞUBAT 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye-AB gündeminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirmiş olduğu Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya ziyaretlerinde Türkiye’nin AB üyeliği sürecine ilişkin açıklamaları, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyeliğinin AB sürecine etkisi, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç’in Türkiye ziyareti ve AB Dışişleri Konseyi Toplantısı vardı.

Devamını Oku

DÜNYA BANKASI TEMSİLCİLERİ İKV’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu, Dünya Bankası’ndan Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği`nin mevcut durumunu ve bu birliğinin önümüzdeki dönemlerde derinleştirilmesi ve genişletilmesi halinde, taraflar üzerinde yaratabileceği etkileri inceleyecek bir rapor hazırlamasını talep etti. Söz konusu rapor ile Dünya Bankası’nın, bir yandan Gümrük Birliği’nin ekonomik etkilerini değerlendirip, diğer yandan da özellikle Gümrük Birliği’nin kapsamının, hizmetler, kamu alımları ve tarım alanlarına genişletilmesi durumunda Avrupa Birliği ve Türkiye üzerinde yaratabileceği olası etkileri ve kazançları incelemesi öngörülüyor.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN, ÇEK CUMHURİYETİ, MACARİSTAN VE SLOVAKYA’YA RESMİ ZİYARETLERDE BULUNDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3-6 Şubat 2013 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya`yı kapsayan resmi ziyaretler gerçekleştirdi. Erdoğan’a resmi temaslarında AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu eşlik etti.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN, ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ VE AB’YE İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Başbakan Erdoğan 3 Şubat 2013 tarihinde Çek Cumhuriyeti ziyareti öncesinde havaalanında yaptığı basın toplantısında Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyeliği ve AB sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI TOMİSLAV NİKOLİÇ TÜRKİYE’YE RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç 4 Şubat 2012 tarihinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki işbirliği alanlarına ve ekonomik dinamizme vurgu yapıldı.

Devamını Oku

BAĞIŞ’IN “VİZESİZ BİR AVRUPA İÇİN” BAŞLIKLI MAKALESİ NEW EUROPE GAZETESİ’NDE YAYINLANDI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın kaleme aldığı “Vizesiz bir Avrupa İçin” (For a Visa-Free Europe) makalesi Brüksel merkezli New Europe gazetesinde yayınlandı. Bağış makalesinde, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinde sorun teşkil eden ve çözülmesi esas olarak belirlenen vize sorunu farklı noktalardan tanımlıyor. Yerel ve Avrupa basınında yer alan makalenin tamamı aşağıda sunulmaktadır:

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU, FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI LAURENT FABIUS İLE GÖRÜŞTÜ

49’ncu Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’na katılmak için Almanya’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile bir araya geldi.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ MALİ, SOMALİ VE LİBYA GÜNDEMİYLE TOPLANDI

31 Ocak 2013 tarihinde, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın başkanlığında toplanan AB Dışişleri Konseyi’nde Mali’de Fransa’nın destek verdiği operasyon, Somali’deki geçiş sürecinin tamamlanması ve Suriye’deki durum ele alındı.

Devamını Oku

LETONYA 1 OCAK 2014 İTİBARİYLE AVRO ALANI’NA DÂHİL OLMAYI PLANLIYOR

Letonya Parlamentosu’nun 31 Ocak 2012 tarihinde Avro tek para birimine geçilmesine yönelik temel kanunları kabul etmesiyle birlikte ülkenin 1 Ocak 2014 itibariyle Avro Alanı’nın 18’inci üyesi olmasının önü açıldı. Letonya Başbakanı Vladis Dombrovskis, Mart ayının ilk yarısında Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası`ndan, Avro`ya hazırlık için durum değerlendirme raporları isteyeceklerini belirtti. İki kurumun kararlarını yıl ortasında yayınlamaları bekleniyor. Başbakan Dombrovskis, ülkesinin rezervlerinin Maastricht kriterlerini karşıladığını, bu sebeple raporların olumsuz olması için bir sebep görmediklerini belirtti.

Devamını Oku

BOSNA HERSEK VE SIRBİSTAN, SAVAŞ SUÇLULARININ SORUŞTURULMASINA İLİŞKİN İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

Bosna-Hersek Başsavcı Yardımcısı Jadranka Lokmic-Misiraca ve Sırbistan Savaş Suçları Savcısı Vladimir Vukcevic, Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürü Stefano Sannino’nun ev sahipliğinde, 31 Ocak 2013 tarihinde, savaş suçu davalarında bilgi ve kanıt alışverişini öngören protokolü imzaladı.

Devamını Oku

AVRUPA DIŞ POLİTİKA KARNESİ AÇIKLANDI

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi tarafından açıklanan 2012 Yılı Dış Politika Karnesi Avrupa’nın dünyanın geri kalanının sorunlarına çözüm olmaktan ziyade genel refah açısından bir sorun teşkil ettiğini ortaya koydu. Belgeye göre Avro krizi AB’nin yumuşak güç olma özelliğine önemli ölçüde zarar verdi, Arap Baharı’nda hareket gücünü kısıtladı ve Almanya’yı Birlik içerisinde lider konumuna getirdi, bununla birlikte dış politika alanında İsveç, Polonya gibi yeni liderler ortaya çıktı. Belgede yer verilen 6 bölgeyle ilgili öne çıkan değerlendirmeler ise şu şekilde:

Devamını Oku

RASMUSSEN NATO’NUN 2012 FAALİYETLERİNİ AÇIKLADI

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, 31 Ocak 2013 tarihinde NATO karargâhında düzenlenen basın toplantısında NATO’nun 2012 Faaliyet Raporu’nu açıkladı. Raporun Türkiye’yi yakından ilgilendiren bölümünde, Türkiye sınırına yerleştirilen patriot bataryalarının İttifak güvenliği için verilen kararın ürünü olduğu vurgulanıyor. Raporda, NATO’nun küresel krize ve günün koşullarına göre hareket ettiğinin altı çiziliyor.

Devamını Oku

AB’DE DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞININ 2019’DA TAM REKABETE AÇILMASI PLANLANIYOR

Avrupa Komisyonu 30 Ocak tarihinde yayınladığı dördüncü demiryolları paketinde iç (domestic) yolcu taşımacılığı da dahil olmak üzere AB’de demiryolu taşımacılığında Aralık 2019 itibariyle tam liberalizasyona geçilmesini öneriyor. Söz konusu Paket, 2003 yılında uluslar arası yük taşımacılığı, 2007 yılında iç yük taşımacılığı ve 2010 yılında uluslar arası yolcu taşımacılığının ardından demiryollarının rekabete açılmasının son halkasını oluşturuyor.

Devamını Oku