İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 OCAK 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) gündeminde, Avrupa Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Štefan Füle’nin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ndeki (AKPM) değerlendirmeleri, AB-Latin Amerika ve Karayip Zirvesi ve Dünya Ekonomik Forumu’nda İngiltere Başbakanı David Cameron ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in açıklamaları yer alırken; Türkiye-AB ilişkileri gündeminde ise Hırvatistan’ın Türk vatandaşlarına yakın tarihte uygulayacağı vize  vardı.

Füle AKPM’de yaptığı 24 Ocak tarihli konuşmasında AB’nin genişlemesinin devam ettiğini niteleyen değerlendirmelerde bulundu. Füle, 2012 yılının genişleme alanında olumlu gelişmelerin yaşandığı bir yıl olduğuna dikkat çekti. Tam üyelik statüsüne hazırlanan Hırvatistan yanında diğer Balkan ülkelerinin durumlarına ilişkin olarak, Sırbistan’ın adaylık statüsünü elde etmesine ve Karadağ ile müzakerelerin başlamasına işaret etti. Konuşmasında Türkiye’nin müzakere sürecine de değinen Füle, Türkiye ile istenilen müzakere sürecine verdiği desteği yineledi. Bosna-Hersek’in AB ile bütünleşme süreci konusunda değerlendirmelerde bulunan Füle, özellikle ülkedeki anayasanın bazı noktalarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) uyarıları doğrultusunda değiştirilmemiş olmasını eleştirdi.

26-27 Ocak tarihleri arasında Şili’nin başkenti Santiago’da ilki düzenlenen AB-Latin Amerika ve Karayip Zirvesi’nde sürdürülebilir kalkınma, çevre, iklim değişikliği, enerji, göç, sosyal, uluslararası ticaret ve uyuşturucu ile mücadele konuları gibi geniş kapsamlı konu başlıkları gündem maddelerini oluşturdu. Zirvede AB liderleri, küresel ekonomik kriz başlığı önceliğinde Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin pazarlarını açmalarını ve kriz sonrasında artış gösteren korumacı önlemlere son verilmesi çağrısında bulundu.

23 Ocak tarihinde ülkesinin AB üyeliğini referanduma götürme planıyla ilgili olarak yaptığı konuşmasının ardından Cameron’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Dünya Ekonomik Forumu DAVOS kapsamındaki görüşmesi gündemdeki yerini korudu. Merkel Cameron’ın AB’nin rekabet gücünün artırılması gerektiği sözlerine, ortak bir “rekabet paktı” talebiyle karşılık verdi.

AB-Türkiye gündeminde; 1 Temmuz 2013 tarihinde AB’nin 28’inci tam üyesi olmaya hazırlanan Hırvatistan’ın, vize sistemini AB’ye uyumlu hale getirmesi kapsamında 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına vize uygulamasını başlatılacağı haberi yer aldı. Yapılan resmi açıklamalarda, "Shenghen vizesi" olan veya D tipi vizeye sahip vatandaşların ülkeye sorunsuz girebileceği yönünde ifadelere yer verildi.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.