İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 OCAK 2013

HIRVATİSTAN, TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE UYGULAMAYA BAŞLIYOR

Hırvatistan hükümeti, vize sistemini AB’ye uyumlu hale getirme çalışmaları kapsamında 1 Nisan 2013'ten itibaren ülkeye gelen Türk vatandaşlarına vize uygulanmasına karar verildiğini açıkladı. Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, günümüze kadar uzanan Hırvatistan ve Türkiye arasındaki vize ilişkilerinin, eski Yugoslavya zamanında yürürlükte olan vize sistemiyle ilgili antlaşmaya göre belirlendiği ifade edildi.

Hırvatistan'ın AB üyeliği sürecinde vize sistemini tamamen AB'ye uygun hale getirmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, ülkenin bu değişiklikleri en geç 1 Nisan 2013 tarihine kadar uygulamaya başlaması gerektiği belirtildi. Bunun nedeni olarak da AB'ye üye olma tarihinin 1 Temmuz 2013 olması gösterildi. Açıklamada, "Hırvatistan 1 Temmuz'da AB üyesi olacak, üye olmadan en az 3 ay öncesinde de uyguladığı vize sistemini AB'ye uygun hale getirmekle yükümlüdür" denildi.

Hırvatistan'ın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada ise, ülkeye gelmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alımı konusunda işlemlerin hızlandırılması için gerekli altyapı adımlarının en kısa sürede atılacağı ifade edilirken, bu kapsamda Türkiye'deki diplomatik temsilciliklerde görev yapacak personel sayısının da artırılacağı bildirildi. "Schengen vizesi" olan veya Schengen bölgesinde yer alan herhangi bir ülkede D tipi vizeye sahip vatandaşların, Hırvatistan'a girme konusunda sorun yaşamayacağı vurgulanan açıklamada, ağır vasıta sürücüleri gibi benzer mesleklerde çalışan Türk vatandaşlarının vize konusunda bazı kolaylıklardan faydalanabileceği de ifade edildi.

Hırvatistan basınında karara ilişkin yapılan değerlendirmelerde, Türk vatandaşlarına vize uygulanmasının ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi. Karara tepki gösteren turizm şirketleri, sadece tarihi Dubrovnik kentini geçen Kurban Bayramı'nda 2 bin 400 Türk vatandaşının ziyaret ettiğine dikkat çekti. Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Burak Özügergin de, Anadolu Ajansı’na  yaptığı açıklamada, Hırvatistan'ın verdiği kararın mekanizma ve detaylarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Söz konusu kararın alınacağına ilişkin Hırvatistan hükümetinden birkaç ay önce bilgi aldıklarını ve bu konuda bazı görüşmeler de yapıldığını ifade eden Özügergin, AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına vizeleri kaldırmaya hazırlanırken, Hırvatistan'ın bu akışın ters yönüne gitmemesini istediklerini vurguladı. Vize denildiğinde akla hemen katı bir sistemin gelmemesi gerektiğini ifade eden Özügergin, bazı AB üyesi ülkelerin Türk vatandaşlarına yönelik uzun vadeli vize sistemi uyguladığı, Hırvatistan'ın da ileride bu kapsamda özellikle iş adamları, öğrenciler, sporcular ve kültür alanında çalışanlar gibi kitlelere yönelik mümkün olduğu kadar esnek vize sistemi uygulamasını istediklerini söyledi.