İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 OCAK 2013

IMF 2013 DÜNYA VE AVRO ALANI BÜYÜME BEKLENTİSİNİ DÜŞÜRDÜ

Uluslar arası Para Fonu IMF Ekim 2012’de yayınlamış olduğu “Dünya Ekonomik Görünümü” raporunda yer alan projeksiyonlara ilişkin olarak 23 Ocak 2013 tarihinde güncellemeler yaptı. 2013’te küresel büyümenin bir miktar artış göstereceği ancak dünya ekonomisinin yavaş seyrini devam ettireceği belirtiliyor. Dünya ekonomisi büyüme hızında 2012’ye göre beklediği iyileşmenin biraz daha yavaş gerçekleşeceğini öngören IMF 2013 tahminini yüzde 3.6’dan yüzde 3.5’e indirdi.

Birçok gelişmiş ülkenin dikkat etmesi gereken iki önemli nokta bulunduğu ifade edilen IMF raporunda, bunlardan birisinin sürekli ve sürdürülebilir mali konsolidasyon, diğerinin ise mali sektör reformlarıyla mali sistemdeki risklerin azaltılmaya devam ettirilmesi olduğu belirtildi. Alınan politika önlemlerinin Avro Alanı ve ABD’de ani ve şiddetli kriz riskini azalttığı, ancak Avro Alanı’nda uzun süren daralmadan sonra toparlanmaya geçişin geciktiği ifade edildi. IMF projeksiyonlarında 2013 yılı için dünya ekonomisi ile ilgili büyüme tahminini de yüzde 0.1 düşürerek, yüzde 3.5 olarak revize etti. 2014 yılı içinse global ekonominin yüzde 4.1 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu. IMF raporunda ABD’nin büyüme tahminini yüzde 2, Japonya’nın ise yüzde 1.2 olarak bıraktı. Yükselen ekonomiler ve gelişen ekonomilerin de geçen yıl yayınlanan rapordaki tahmine göre değişiklik göstermeden bu yıl yüzde 5.5 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor.

IMF, 2013 yılında Avro Alanı için büyüme tahminini ise aşağı yönlü olarak revize ederek yüzde 0.2 olan önceki büyüme tahminini yüzde 0.2 küçülme olarak değiştirdi. Bu durum, üye ülke borç faiz oranlarının düşmesi ve özel sektör borçlanması için banka likiditelerinin iyileşmesinde gecikmenin yanı sıra, kaydedilen son ilerlemelere rağmen krizin nihai çözüme varmasına dair halen yüksek belirsizliğin yansımasını ortaya koyuyor. IMF, Avro Alanı’nda reformların sürdürülmemesi halinde durgunluk riskinin artacağını vurguluyor. IMF 2014’te Avro Alanı için yüzde 1 büyüme tahmininde bulundu.