İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-30 OCAK 2013

6’INCI AB – BREZİLYA ORTAK ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

6’ıncı AB – Brezilya Zirvesi, 24 Ocak 2013 tarihinde Brezilya’nın başkentinde gerçekleştirildi. Brezilya tarafını Cumhurbaşkanı Dilma Rouseff ve birçok Bakan, AB tarafını AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun temsil ettiği zirvede öncelikli olarak bölgesel ve uluslararası güvenlik konuları yer aldı. Bu çerçevede, Suriye ve Mali’deki son durum, İran’ın nükleer sorunu, İsrail-Filistin çatışması ve Gine-Bissau Cumhuriyeti’nde yaşanan siyasi ve kurumsal kriz başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki son gelişmeler ele alındı.

Zirve sonunda; AB ve Brezilya arasında biri bilim ve teknoloji alanlarında ikili işbirliklerini güçlendirmek için, iki bölge arasında araştırmacıların seyahat etmelerini kolaylaştıracak anlaşma; diğeri de gıda üretiminde et kalitesini sağlamak için birlikte çalışacaklarına dair bir sözleşme imzalandı. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra, AB ve Brezilya, yolsuzluk, kara para aklama, uyuşturucu ve insan ticaretine karşı işbirliklerini güçlendireceklerini açıkladılar.

Zirvede, Avrupalı ve Latin Amerikalı liderler AB ve Güney Amerika Ortak Pazarı (MERCOSUR) arasında yürütülen serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin hızlanmasının önemini vurguladılar. Bu ticari anlaşmanın iki bölge arasındaki ticari akışları ve yatırımları artıracağı öngörülüyor.