İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-23 OCAK 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) gündeminde, ECOFIN toplantısı eşliğinde Avro Grubu buluşması; AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın İrlanda ve İsveç ziyaretleri ile Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Türkiye Raporu’nun tartışılması yer aldı.

Devamını Oku

İKV BAŞKANI PROF. DR. HALUK KABAALİOĞLU AVUSTRALYA BAŞKONSOLOSUNU KABUL ETTİ

Avustralya’nın İstanbul Başkonsolosu Lino Strangis, İktisadi Kalkınma Vakfı’nı ziyaretinde Başkan Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu tarafından kabul edildi. Aynı zamanda Avustralya ticaret ataşeliği görevini de yapan Strangis, İKV Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’dan Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci, AB’de yaşanan kriz ve Türkiye’ye etkileri ve AB katılım müzakerelerindeki güncel gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Devamını Oku

İKV BAŞKANI PROF. DR. HALUK KABAALİOĞLU TÜRKİYE VE AB İLİŞKİLERİ HAKKINDA KONFERANS VERDİ

İKV Yönetim Kurulu başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, 22 Ocak 2013 tarihinde İktisadi Kalkınma Vakfı’nı ziyaret eden bir öğrenci grubuna Türkiye ve AB ilişkileri konusunda konferans verdi. Avustralya’da farklı üniversitelerden gelen ve Avustralya Başkonsolosluğu ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği bir eğitim programı kapsamında Türkiye’de bulunan öğrenciler Türkiye ve AB ilişkilerinin tarihçesi ve gelişimi ile ilgili detaylı bilgi almak imkanını buldular.

Devamını Oku

EGEMEN BAĞIŞ İRLANDA’DA AB BAKANLARI GAYRİ RESMİ TOPLANTISI’NA KATILDI

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, resmi temaslarda bulunmak üzere beraberindeki heyetle İrlanda’nın başkenti Dublin’e ziyarette bulundu. 20 Ocak 2013 tarihindeki gerçekleştirdiği ziyaretinde Bağış, aynı gün içinde Dublin Kalesi’nde basına kapalı olarak gerçekleştirilen AB Bakanları Gayri Resmi Toplantısı’nın akşam yemeğine katıldı. 21 Ocak 2013 Pazartesi günü Avrupa Halk Partisi (EPP) tarafından düzenlenen çalışma kahvaltısının ardından Bağış, İrlanda’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nda düzenlenen AB Bakanları Gayri Resmi Toplantısı’nın ikinci oturumuna katıldı. Bağış ve AB’li bakanlar toplantının ardından aile fotoğrafı çektirdiler.

Devamını Oku

EGEMEN BAĞIŞ İSVEÇ’E RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İsveç’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. 16 Ocak 2013 tarihinde Stockholm Üniversitesi’nde “Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği – Zorluklar ve Fırsatlar” başlıklı konferansa konuşmacı olarak katılan Bağış, Türkiye-AB ilişkileri üzerine açıklamalarda bulundu. Türkiye-İsveç ilişkilerine de değinen Bağış, AB sürecinde İsveç’in Türkiye’ye verdiği desteği memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

Devamını Oku

DAVUTOĞLU, BRÜKSEL’DE RESMİ TEMASLARDA BULUNDU

T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 22 Ocak tarihinde Brüksel’de resmi temaslarda bulundu. İlki Ekim 2008 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Türkiye ve Belçika Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanlarını ilgilendiren Üçlü Bakanlar Toplantısı’nın ikincisi 22 Ocak 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA TÜRKİYE RAPORU TARTIŞILDI

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İşleri Komitesi 21 Ocak 2013 tarihinde AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan taslak Türkiye raporunu tartıştı. Toplantıda Ria Oomen Ruijten`in katılım müzakerelerinde 2 yeni fasıl açılması talebine büyük destek gelirken, AP`deki siyasi grupların sözcüleri ve oturumda konuşan milletvekillerinin çoğu, rapordaki 23’üncü ve 24’ncü fasıllar olan yargı ve temel haklar ile adalet, özgürlük ve güvenliğin müzakerelere açılması çağrısına katıldıklarını bildirdi.

Devamını Oku

CAMERON İNGİLTERE’NİN AB ÜYELİĞİ HAKKINDA KONUŞTU

İngiltere Başbakanı David Cameron uzun zamandır beklenen ve geçen hafta Cezayir’deki rehine krizi sebebiyle ertelenmiş olan konuşmasını 23 Ocak 2013 tarihinde yaptı. Londra’da yaptığı İngiltere ve Avrupa hakkındaki konuşmasında Cameron önemli bir değişim ve yeniden yapılanma sürecinden geçen AB’nin geleceğine ilişkin vizyonundan ve yeni AB içinde İngiltere’nin yerinden söz etti.

Devamını Oku

AVRO GRUBU VE AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

21 Ocak 2013 tarihinde gerçekleştirilen Avro Alanı Maliye Bakanları toplantısında Avro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker’in görevinin sona ermesi nedeniyle, başkanlık görevine iki buçuk yıllığına Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem seçilerek atandı.

Devamını Oku

İŞ DÜNYASINDAN AB DESTEĞİ

AB-Türkiye Odalar Forumu II Projesi’ne (ETCF-II) ilişkin toplantıda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iş dünyası kuruluşları olarak Türkiye`nin AB`ye üyelik süreci için yoğun bir çaba içinde olduklarını ve Türkiye`nin AB katılım sürecine destek verdiklerini ifade etti.

Devamını Oku

41 ODA VE BORSA AB ÜYESİ ÜLKELERİN ODALARIYLA EŞLEŞTİ

AB-Türkiye Odalar Forumu II Projesi (ETCF-II), “Oda/Borsaların Avrupa-Türkiye Pozitif Gündemine Katkıları Oda Ortaklıkları Hibe Programı Başlangıç Toplantısı`` TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, EUROCHAMBRES Genel Sekreteri Arnaldo Abruzzini, AB Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı Erwan Marteil ve Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) Başkanı Muhsin Altun`un katılımıyla gerçekleştirildi.

Devamını Oku

TÜSİAD’IN YENİ BAŞKANI BELLİ OLDU

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) 43’üncü Genel Kurulu 17 Ocak tarihinde gerçekleştirildi. 2010 yılından bu yana iki dönem TÜSİAD Başkanlığı’nı yürüten Ümit Boyner, Genel Kurul’da görevini Muharrem Yılmaz’a devretti.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ KONSEYİ’NİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTISI’NDA EUTM MALİ MİSYONU’NUN OLUŞTURULMASI KARARA BAĞLANDI

Fransa’nın Mali’nin yarıdan fazlasını kontrolü altında bulunduran teröristlerin saldırısını takiben Mali’de askeri operasyon başlatmasının ardından, AB dışişleri bakanları, Mali’deki durumu görüşmek üzere 17 Ocak 2013 tarihinde AB Dışişleri Konseyi Olağanüstü Toplantısı’nda bir araya geldi.

Devamını Oku

İRLANDA BAŞBAKANI AB DÖNEM BAŞKANLIĞI’NIN ÖNCELİKLERİNİ AP’DE TANITTI

İrlanda Başbakanı Enda Kenny, 16 Ocak 2013 tarihinde, İrlanda’nın 2013 yılının ilk yarısı boyunca üstleneceği AB Konseyi dönem başkanlığının önceliklerini Strazburg’da AP Genel Kurulu’nda tanıttı.

Devamını Oku

AP KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI İÇİN DAHA SIKI KURALLAR GETİREN TÜZÜĞÜ ONAYLADI

AP 16 Ocak 2013 tarihinde kredi derecelendirme kuruluşları için daha sıkı bir yasal çerçeve getiren yeni tüzüğü onayladı. Konuyla ilgili AP raportörü olan Leonardo Domenici bu tüzük ile kabul edilen yeni kuralların özellikle kriz dönemlerinde kamu borçlarının derecelendirmesi ile ilgili olarak kredi derecelendirme kuruluşlarının müdahalesinin engellenmesine katkıda bulunacağını ifade etti.

Devamını Oku

TO VE İSVEÇ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU ARASINDA İŞ VİZESİ BAŞVURULARINA İLİŞKİN BİR ANLAŞMA İMZALANDI

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile İsveç İstanbul Başkonsolosluğu arasında iş vizesi başvurularına ilişkin imzalanan anlaşma ile işadamlarına vize prosedürlerinde kolaylık sağlanması öngörülüyor.

Devamını Oku

İZLANDA, AB İLE ÜYELİK MÜZAKERELERİNİ BİR SÜRELİĞİNE ASKIYA ALDI

İzlanda’nın AB’ye tam üyelik sürecindeki hızlanmaya, bir süre ara vereceği duyuruldu. Özellikle bazı fasıllarda (Balıkçılık; Tarım; İş Kurma Hakkı; Sermayenin Serbest Dolaşımı) ciddi bir çalışma olmayacağı kaydedildi. Gerekçe olarak 27 Nisan 2013 tarihinde yapılacak genel seçimler gösteriliyor.

Devamını Oku

YENİ AB SÜRÜCÜ BELGESİ FORMATI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

“3’üncü AB Sürücü Belgesi Yönergesi” olarak bilinen 2006/126/EC sayılı Yönerge, 19 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Yönerge ile AB genelinde verilen tüm sürücü belgelerine standart AB formatı zorunluluğu getirildi.

Devamını Oku

ZİRAİ İLAÇLARIN ARILAR ÜZERİNDEKİ ÖLÜMCÜL ETKİSİ ONAYLANDI

Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) 16 Ocak’taki arılar üzerinde ölümcül etkiye sahip olduğu belirtilen 3 “neonicotinoid” ilacına ilişkin endişe verici sonuçlar içeren raporu sonrasında bazı zirai ilaçların kullanımının yasaklanması için teklif sunacağı belirtildi.

Devamını Oku