İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-23 OCAK 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği (AB) gündeminde, ECOFIN toplantısı eşliğinde Avro Grubu buluşması; AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın İrlanda ve İsveç ziyaretleri ile Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Türkiye Raporu’nun tartışılması yer aldı.

Egemen Bağış; İrlanda’nın başkenti Dublin’deki 20 Ocak tarihli ziyaretinin ilk durağı olarak, AB Bakanları Gayri Resmi Toplantısı’nın akşam yemeğine ve ardından ertesi gün hazırlanan Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) çalışma kahvaltısına iştirak etti. Bağış, Gayri Resmi Toplantı’da genel çerçevede üye ülkeler kadar aday ülkelerin kattığı değerlerin de önemli olduğunu vurguladı. İsveç resmi ziyaretinin amacı olarak da, Stockholm Üniversitesi’nde “Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği – Zorluklar ve Fırsatlar” başlıklı bir konferansa katıldı. Konferans sonrasında İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile de bir araya gelen Bağış, Türkiye-İsveç ilişkilerini değerlendi.

Diğer bir gelişme de; 21 Ocak tarihinde AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan taslak Türkiye raporunun Parlamento’da tartışılması oldu. Raporda, yeni anayasanın hazırlanmasında katılımcılığa verilen önem nedeniyle TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu övülerek, çalışmaların AB değerleriyle uyumlu şekilde ilerletilmesi gereği ifade edildi. Toplantıda AP Hollanda İşçi Partili (PvdA) sosyal demokrat milletvekili Emine Bozkurt, rapordan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rapor ayrıca mart ayında Dışişleri Komitesi´nde oylanmasının ardından Nisan ayında AP Genel Kurulu´nda oylanacak.

Ayrıca AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten İrlanda’nın öncelikleri AP’de resmi olarak açıklandı. Buna göre öncelikler, krizin etkilerinin üstesinden gelinmesi ve istihdam yaratılması olarak belirtildi.

AB gündeminin bir diğer önemli haberi ise, 22 Ocak 1963 tarihinde Fransız ve Almanya dostluğunu temsil eden Elysée Antlaşması'nın imzalanmasının 50’inci Yıl Dönümü kutlanması oldu.

Türkiye gündeminde, geçtiğimiz hafta yabancı ve yerel basında geniş yer tutan ve Türkiye’nin duayen gazetecilerinden biri olan Mehmet Ali Birand’ın vefatı İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından büyük bir teessürle karşılandı. Birand AB ve Türkiye ilişkileri konusunda pek çok önemli çalışmaya imza atarken; Türkiye’de AB gazeteciliğinin öncüsü olmuştu. Merhum Birand, son olarak İktisadi Kalkınma Vakfı’nın 40’ıncı Yıl Dönümü faaliyetleri kapsamında hazırlanan videonun seslendirmesini yapmıştı.

Diğer taraftan, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) 43’üncü Genel Kurul Toplantısı 17 Ocak tarihinde gerçekleşti. 2010 yılından beri iki dönem derneğin başkanlığını yürüten Ümit Boyner görevini, Muharrem Yılmaz’a devretti. Yılmaz, Türkiye’nin daha modern ve gelişmiş bir ülke olması için yaptığı çalışma ve özveriden dolayı Ümit Boyner’e teşekkürlerini sunarak, kendilerinin de derneğin yeni döneminde aynı disiplinle çalışacaklarını duyurdu. AB ve Türkiye müzakere sürecine de değinen Yılmaz, AB ve uluslar arası sistemdeki krizin birgün biteceğini, yeni yapılanmada mutlaka Türkiye’nin de yer alması gerektiği inancını katılımcılarla paylaştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama’nın başkanlık yemin töreni 21 Ocak tarihinde gerçekleşti. Törene ABD başkan yardımcısı Joe Biden ile birlikte Obama’nın ailesi katıldı. Böylelikle Başkan Obama başkanlığının ikinci dönemine resmen başladı. 

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.