İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-23 OCAK 2013

EGEMEN BAĞIŞ İSVEÇ’E RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,  İsveç’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.  16 Ocak 2013 tarihinde Stockholm Üniversitesi’nde “Türkiye-AB İlişkilerinin Geleceği – Zorluklar ve Fırsatlar” başlıklı konferansa konuşmacı olarak katılan Bağış, Türkiye-AB ilişkileri üzerine açıklamalarda bulundu. Türkiye-İsveç ilişkilerine de değinen Bağış, AB sürecinde İsveç’in Türkiye’ye verdiği desteği memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

Bağış konuşmasında Türkiye’nin AB’ye ihtiyacı olduğu kadar, AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu belirtirken, Türkiye’nin bu ihtiyacın farkında olduğunu ancak AB’nin bunu anlamamakta direttiğini ifade etti. Türkiye’nin geçtiğimiz 5 yılda dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasına girdiğini, genç nüfusa ve aynı zamanda dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olduğunu, turizm açısından Türkiye’nin merkezi konumda bulunduğunu ve bunun yanında demokrasinin genişletilmesi konusunda önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Bağış, bu sebeplerden AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu ifade etti.

AB’yi dünyanın en büyük barış projesi olarak niteleyen Bağış, Türkiye’nin üyelik hedefini kararlı bir şekilde devam ettirdiğini vurgularken, Türkiye’nin bütün sorunlarını çözmek için çok ciddi gayret sarf ettiğini ve önemli çalışmalar yapıldığını belirtti.

Egemen Bağış Stockholm Üniversitesi’ndeki konferansın ardından İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile bir araya gelerek, gelişen Türkiye-İsveç ilişkilerini değerlendirmek üzere uzun bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan ikili görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında görüşmenin son derece verimli geçtiği ifade edildi. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini desteklediklerini ve bu desteklerini devam ettireceklerini vurgulayarak, Türkiye’de önemli bir sürecin yaşandığını ve bu süreci olumlu karşıladıklarını söyledi. Bağış ise İsveç’in tutumundan son derece memnun olduğunu dile getirerek, Türkiye’nin gelişen bir merkez olduğunu ve arzu edilen muasır medeniyet seviyesine ulaşan ülke olabilmek için çok çaba sarf ettiklerini ifade etti.

İsveç temasları kapsamında İsveç Parlamentosu’nda AB ve Dışişleri Komisyonları ve İsveç-Türk Parlamenter Ağı üyeleri ile de bir araya gelen Bağış, ziyaretin son gününde İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Gunilla Carlsson ve AB Bakanı Birgitta Ohlsson ile birer çalışma toplantısı gerçekleştirdi.