İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-23 OCAK 2013

DAVUTOĞLU, BRÜKSEL’DE RESMİ TEMASLARDA BULUNDU

T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,  22 Ocak tarihinde Brüksel’de resmi temaslarda bulundu. İlki Ekim 2008 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Türkiye ve Belçika Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanlarını ilgilendiren Üçlü Bakanlar Toplantısı’nın ikincisi 22 Ocak 2013 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin katılırken, Belçika heyetinde ise Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri, Dış Ticaret ve Avrupa İşleri Bakanı Didier Reynders; Başbakan Yardımcısı ve İçişleri ve Eşit Fırsatlar Bakanı Jöelle Milquet ve Adalet Bakanı Annemie Turtelboom yer aldı.

Toplantıda genel olarak terörizm ile mücadele, adli ve polis işbirliği başta olmak üzere, ikili ve bölgesel konular ön plana alındı.  Toplantının ardından, iki ülke İçişleri Bakanları, Polis İşbirliği Alanında Mutabakat Muhtırası’nı imzalarken, Adalet Bakanları ise Adli İşbirliğine Dair Ortak Açıklamayı imzaladılar.

Toplantının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, AB’nin Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle ve İçişlerinden Sorumlu Komisyon Üyesi Cecilia Malmström ile bir araya geldi. Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği'nde gerçekleşen ve Birliğin Türkiye'ye vize muafiyeti süreci, geri kabul anlaşması ve Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığı dörtlü zirvenin ardından açıklamalarda bulunan Davutoğlu, önümüzdeki aylarda Türkiye-AB ilişkilerinin olumlu yönde ivme kazanacağını ifade etti.