İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-23 OCAK 2013

İRLANDA BAŞBAKANI AB DÖNEM BAŞKANLIĞI’NIN ÖNCELİKLERİNİ AP’DE TANITTI

İrlanda Başbakanı Enda Kenny, 16 Ocak 2013 tarihinde, İrlanda’nın 2013 yılının ilk yarısı boyunca üstleneceği AB Konseyi dönem başkanlığının önceliklerini Strazburg’da AP Genel Kurulu’nda tanıttı. İrlanda’nın “istikrar, istihdam ve büyüme” temalı AB dönem başkanlığının en önemli önceliklerini krizin etkilerinin üstesinden gelinmesi ve istihdam yaratılması oluşturuyor. AP siyasi grup başkanlarının çoğu, İrlanda’nın krizi yönetmekteki başarısının, AB’de beklenen değişimin sağlamasında, yararlı olacağına inandıklarını ifade ettiler.

İrlanda Başbakanı Kenny, AB genelinde genç nüfustaki işsizliğin ciddi boyutlara ulaşmasının endişe verici olduğunu vurgularken, bunun aciliyetle üstesinden gelinmesi için 25 yaş altında ve en az 4 ay işsiz kalan gençlere staj, eğitim ve iş imkânları sunulmasını öngören “gençlik garanti programı” gibi girişimlere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Kenny, İrlanda’nın “Bankacılık Birliği”nin oluşturulması ve 2014-2020 mali dönemi AB bütçesi üzerinde mutabakata varılmasına da öncelik vereceğini açıkladı. Serbest ticaret anlaşmaları (STA) konusunun da İrlanda Dönem Başkanlığı için önemli bir gündem maddesi olduğunu ifade eden Kenny, İrlanda’nın özellikle AB ile ABD arasında bir STA imzalanması konusuna yoğunlaşacağını kaydetti. 

Genişleme konusuna da değinen Kenny, İrlanda’nın bir önceki AB Dönem Başkanlığı sırasında, 1 Mayıs 2004 tarihinde AB’ye on yeni devletin katıldığını hatırlatarak, İrlanda’nın inandırıcı bir genişleme politikasına öncelik vereceğini ifade etti. 1 Temmuz’da Hırvatistan’ın AB’nin 28’inci üyesi olmasını sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden Kenny, AB ile katılım müzakereleri yürüten İzlanda, Türkiye ve Karadağ ile süreci ilerletmek niyetinde olduklarını belirtti. Kenny, İrlanda dönem başkanlığı süresince, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk ve Kosova’nın AB ile bütünleşme sürecine ilişkin önemli kararların alınabileceğinin de sinyalini verdi.