İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-23 OCAK 2013

ZİRAİ İLAÇLARIN ARILAR ÜZERİNDEKİ ÖLÜMCÜL ETKİSİ ONAYLANDI

Avrupa Komisyonu’nun, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin (EFSA) 16 Ocak’taki arılar üzerinde ölümcül etkiye sahip olduğu belirtilen 3 “neonicotinoid” ilacına ilişkin endişe verici sonuçlar içeren raporu sonrasında bazı zirai ilaçların kullanımının yasaklanması için teklif sunacağı belirtildi.

EFSA tarafından yayımlanan raporun, Avrupa Komisyonu’nun tahıllarda ve tohumlarda bulunan bazı neonicotinoid ilaçların etkilerinin doğrulanması talebi sonrasında hazırlandığı ifade ediliyor. Çevresel etkileri uzun yıllar tartışmalara neden olan ürünler için bu raporun, yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde neonicotinoid ilaçların arılar üzerindeki ölümcül etkisini ve yönlerini kaybetmelerini sağlayarak kovanlarına geri dönememeleri üzerindeki etkisini kanıtlamada yardımcı olduğu belirtilirken, son 15 yılda arı ölümlerinin yüzde 5’ten yüzde 30’a çıktığının altı çiziliyor.

AB Sağlık ve Tüketici Politikasından Sorumlu Komisyon Üyesi Tonio Borg’un sözcüsü Frédéric Vincent konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu’nun raporu memnuniyetle karşıladığını, ancak bilimsel verilerin analizinde bazı eksiklikler olduğunu ifade ederken, yine de sonuçların açık ve endişelenmek için yeterli olduğunu vurguladı. Önümüzdeki hafta Komisyon’un bu 3 suçlanan neonicotinoid madde içeren zirai ilaçları üreten şirketlere bir yazı göndereceği ve ayrıca hazırlanan bu rapora 25 Ocak tarihine kadar cevap sunulması için teklifte bulunacağı belirtildi. Bunun yanında konunun 31 Ocak tarihindeki AB Daimi Komitesi toplantısında da ele alınacak.