İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-15 OCAK 2013

AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜ, TÜRKİYE TASLAK RAPORUNU AÇIKLADI

AP Türkiye Raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye taslak raporu, 9 Ocak 2013 tarihinde kamuoyu ile paylaşıldı. Hazırladığı taslak raporu, düzenlediği basın toplantısı ile açıklayan AP’nin Hollandalı milletvekili, Türkiye'de başlangıcından itibaren destekledikleri demokratik açılımın başarıyla sonuçlanması umudunu dile getirdi.

Basın toplantısında Oomen-Ruijten, Kürt kökenli 20 milyon kişinin meseleleri çözülmeden Türkiye’nin demokratik olamayacağını söylerken, yeni anayasanın bu sorunların çözümünde önemli bir fırsat sunduğunu belirtti. TBMM'nin bu yılın ilk yarısında yeni anayasayı hazırlamasını samimiyetle beklediğini ifade eden Raportör, terör örgütü PKK'yı şiddetle kınayarak AB üyelerine terörle mücadelede Türkiye ile daha fazla işbirliği ve dayanışma içinde olmaları çağrısında bulundu. Yargı ve temel haklar alanında Türkiye'deki sorunlara da değinen Oomen-Ruijten, bu başlığa ilişkin açılış kriterlerini Ankara'ya bildirmekten bile kaçınmanın doğru bir yaklaşım olmadığına işaret etti ve  üye ülkelerden Türkiye'ye objektif davranmalarını istedi.

Türkiye taslak raporunda, yeni anayasayı hazırlama kararlılığı ve bu süreçte katılımcılığa verilen önem nedeniyle TBMM anayasa uzlaşma komisyonu övülerek çalışmaların AB değerleriyle uyumlu şekilde ilerletilmesi çağrısı yapılıyor. Raporda, Kürt meselesine siyasi çözüm için çabaların artırılması ve TBMM başta olmak üzere demokratik organlarda bu meselenin tartışılması tavsiye ediliyor ve KCK davasındaki çok sayıda tutuklamadan endişe duyulduğu belirtiliyor. Taslak raporda, basın ve ifade hürriyeti, temel hak ve özgürlüklere ilişkin sorunlarla birlikte Kıbrıs siyaseti eleştirilerek, Türkiye'nin bölgesel rolü, Suriye siyaseti ve anayasa sürecini olumlu karşılanıyor.