İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-15 OCAK 2013

FRANSA’NIN MALİ’DE BAŞLATTIĞI OPERASYONA AB’DEN DESTEK GELDİ

11 Ocak 2013 akşamından itibaren Fransa Mali’de bir operasyon başlattı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Mali hükümeti tarafından kendilerine askeri destek sağlanması hususunda yapılan çağrıya olumlu cevap vereceklerini bildirdi. Hollande, yaptığı açıklamada, klasik bir saldırı eylemi ile karşı karşıya olunduğunu, Fransa’nın Afrikalı partnerleri ile birlikte Mali makamları tarafından yapılan çağrıya karşılık vereceğine ve devam etmesi halinde terörist saldırıya durdurmaya hazır olduğuna karar verdiğini söyledi.   “Serval” kod adlı operasyon Fransız Rafale jetleri ve Gazelle helikopterleri ile başlatıldı ve aşırı İslamcı grupların ele geçirdiği bazı üsler bombalandı. Aynı zamanda başkent Bamako’daki Fransız vatandaşlarını korumak üzere yaklaşık 500 kişilik bir kara gücü de konuşlandırıldı. BM Güvenlik Konseyi 2085 no.lu kararına uygun olduğu belirtilen operasyonun amacı Mali’nin kuzeyini ele geçiren isyancı grupların güneye doğru ilerlemesini engellemek. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian’a göre operasyon, Mali devletinin yok olması ve yerine Avrupa ve Fransa’nın yakınında terörist bir devletin kurulması tehdidine karşı yapılıyor. 14 Ocak 2013’te toplanan BM Güvenlik Konseyi de oybirliği ile operasyonu destekledi. İsyancıların El Kaide örgütü ile bağlantılı olduğu ve Kuzey Mali’nin bağımsızlığını isteyen Tuareglerden oluştuğu bildiriliyor.

10 Ocak 2013 tarihinde Mali’nin kuzey ve güneyi arasında stratejik bir noktada yer alan Konna şehrinin isyancı gruplar tarafından ele geçirilmesini takiben AB Dış Politika ve Güvenlik yüksek temsilcisi Catherine Ashton tarafından bir açıklama yapıldı. Ashton açıklamasında Konna şehrinin işgali ve Mali güçlerine karşı gerçekleştirilen saldırıları kuvvetle kınadığını bildirdi. Ashton, BM Güvenlik Konseyi’nin 2085 no.lu kararı uyarınca Mali’de istikrarın ve devlet otoritesinin yeniden tesis edilmesi için uluslararası müdahalenin hızlandırılması ve güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Catherine Ashton’ın sözcüsü tarafından 14 Ocak 2013 tarihinde yapılan açıklamaya göre AB Mali silahlı kuvvetlerinin yeniden yapılandırılması ve eğitilmesi için askeri misyon oluşturma çalışmalarını hızlandırdı. Misyonun şubatın ikinci yarsı veya mart ayında bölgede konuşlanması planlanıyor. Sözcüye göre AB, bölgede görev yapacak olan AFISMA (Afrikalılar tarafından yönetilen Mali uluslararası destek gücü) ve ECOWAS (Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu) misyonlarını da finanse etmeye hazır.

Konuyla ilgili olarak toplanan AB kriz platformu, Avrupa Dış İlişkiler Servisi, ECHO (AB İnsani Yardım Bürosu), Avrupa Komisyonu Kalkınma Genel Müdürlüğü gibi tüm ilgili kuruluşlar ile birlikte durumu gözden geçiriyor. Komisyon Başkanı José Manuel Barroso Fransa’nın gerçekleştirdiği operasyona siyasi destek verdiklerini ve Mali’nin bütünlüğünü yeniden tesis etmek için daha fazla yardım yapılması gerektiğini söyledi. 14 Ocak 2013 tarihinde AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy Arap Ligi genel sekreteri ile görüştü ve Mali’de isyancı grupları durdurmak, Mali hükümetinin toprakları üzerinde kontrol sağlamasına yardım etmek ve yeniden uzlaşma sürecinde destek olmanın aciliyetini vurguladı.