İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-15 OCAK 2013

BEŞİNCİ BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI DÜZENLENDİ

Türkiye’yi yurtdışında temsil eden tüm büyükelçilerin katıldığı beşinci Büyükelçiler Konferansı 2-7 Ocak 2013 tarihlerinde, Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında Ankara ve İzmir’de yapıldı.

“İnsani diplomasi” teması ile toplanan konferansta, Türkiye’nin dış politikası ve uluslararası ilişkilere dair durum tespiti yapılması, geleceğe yönelik stratejilerin belirlenmesi ve dış politikada rol oynayan diğer kurum ve kuruluşlar ile koordinasyonun sağlanması hedeflendi. Konferansa Dışişleri Bakanının yanı sıra, Başbakan yardımcıları, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, adalet, aile ve sosyal politikalar, ekonomi, enerji ve tabii kaynaklar, içişleri, kültür ve turizm ile ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanları ve Singapur, Brezilya ve İsveç Dışişleri bakanları da katılarak konuşmalar gerçekleştirdiler. Brezilya ve İsveç dışişleri bakanları ile ilki Birleşmiş milletler Genel Kurulu toplantıları sırasında Eylül 2012’de yapılan üçlü toplantının ikincisi İzmir’de yapıldı. Davutoğlu, konuk bakanlar ile düzenlediği basın toplantısında üç ülkenin baş harflerinden oluşan “Trilateral Solidarity for Building Peace (Barış İnşasında Güçlü Dayanışma)” kararı aldıklarını bildirdi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt yaptığı açıklamada AB’nin çökeceğine ilişkin kehanetlerin boşa çıktığını, dünyanın 10 en rekabetçi ekonomisinin altısının AB’de yer aldığını ve toplam kalkınma yardımlarının yüzde 70’inin de AB’den kaynaklandığını belirtti. Bildt, Türkiye’nin Suriye’deki felaketi önlemek için yaptığı çalışmaları takdir ettiğini ve Türk diplomatların çok etkili faaliyetlerde bulunduğunu sözlerine ekledi.  İsveç Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini ancak ne zaman gerçekleşeceğini bilmediğini söyledi. Bildt, Türkiye’nin AB üyeliğinin kesin olmadığını ve üyeliğin Türkiye’de reformların devam etmesine, AB’nin ise açık bir tutum sergilemesine bağlı olduğunu kaydetti. Bildt, 2013 yılında müzakerelerin hızlanacağını umduğunu ifade ederken, bazı AB üyesi devletlerin Türkiye’nin AB’ye katılımına muhalefet ettiğini ancak çok az bir istisna dışında, tüm üye devletlerin müzakerelerin tamamlanması konusunda mutabık olduklarını belirtti.