İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-15 OCAK 2013

AVRUPA SİBER SUÇ MERKEZİ FAALİYET GÖSTERMEYE BAŞLADI

Günümüzde, internet suçlarının çok ciddi boyutlara ulaşması sonucunda, Lahey'de bulunan Avrupa Polis Teşkilatı EUROPOL bünyesinde kurulması öngörülen Avrupa Siber Suç Merkezi (European Cybercrime Center - EC³) 11 Ocak 2013 tarihinden itibaren faaliyet göstermeye başladı.

Avrupa Komisyonu, her gün internet suçlarından mağdur olan kişi sayısının 1 milyona ve siber suçun maliyetinin dünya çapında yaklaşık 290 milyar dolara ulaşabileceğine dikkat çekiyor. Nitekim, Avrupa Komisyonu’nun yayımladığı Eurobarometer raporuna göre, internet kullanıcılarının yüzde 88’inin kişisel bilgilerini internet üzerinde paylaşmaktan kaçındığı ve yüzde 12’sinin ise dolandırıcılığa maruz kaldıklarını ortaya çıkardı.

Avrupa Siber Suç Merkezi’nin, tüm AB’nin üye devletlerine siber suçlarla mücadele alanında destek sağlaması ve siber suçlara ilişkin bilgilendirme çalışmaları düzenlemesi öngörülüyor. Bu kapsamda; Avrupa Siber Suç Merkezi’nin, organize suç gruplarının internet üzerinde yürüttükleri yasadışı faaliyetlerin (özellikle kredi kartı dolandırıcılığı ve kimlik hırsızlığı gibi suçlar) yanı sıra internet üzerinden yapılan çocuk istismarı ve çocuk pornografisi ile mücadele etmesi bekleniyor. Diğer taraftan, yeni güvenlik merkezinin, Birlik çapında yürütülen ortak soruşturmalarda teknik, analitik ve adli destek de vermesi öngörülüyor.