İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-15 OCAK 2013

2013 yılı Avrupa Kültür Başkentleri Marsilya ve Košice

2013 yılı Avrupa Kültür Başkentleri olarak belirlenen Fransa’nın Marsilya ve Slovakya’nın Košice (Koşitse) şehrinde bu kapsamda yıl boyunca birçok kültürel etkinlik düzenlenecek. 12 Ocak 2013 tarihinde Marsilya’da başlayan kültürel etkinlikler, Košice’de ise 19 Ocak itibarıyla başlayacak.

Avrupa Kültür Başkenti girişimi kapsamındaki etkinlikler, Marsilya-Provence’ta, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun katılımıyla gerçekleşen resmi açılış töreni, Aix-en-Provence’ta modern sanat sergisinin açılışı, Marsilya- Provence’ta hazine avı oyunu ve Arles’da havai fişek gösterisiyle 12-13 Ocak 2013 tarihlerinde başladı.

Košice’deki etkinlikler ise, 19-20 Ocak 2013 tarihlerinde Avrupa Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çok Lisanlılık ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Androulla Vassilliou’nun katılımıyla resmen başlatılacak. Bu kapsamda, Devlet Tiyatrosu, Çelik Arena ve Podyum başta olmak üzere birçok restoran ve kültürel alanda etkinlikler düzenlenecek.

Marsilya ve Košice, 2012 sonbaharında, hazırlıklarının kalitesi ve seçme aşamasında bulundukları taahhütleri başarıyla yerine getirmeleri dolayısıyla 1,5 milyon avro değerinde Melina Mercouri Ödülü’ne layık görülmüştü.

1985 yılında başlatılan Avrupa Kültür Başkentleri girişimi, Avrupa’daki kültür zenginliğine ve çeşitliliğine dikkat çekmeyi ve Avrupalıları bir araya getiren kültürel bağları güçlendirerek farklı Avrupa halkları arasında karşılıklı anlayışı artırmayı hedeflemekte. 1985’ten bu yana 40’ı aşkın şehir Avrupa Kültür Başkenti olarak belirlendi. Hatırlanacağı gibi, İstanbul da 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmişti.