İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-15 OCAK 2013

İrlanda “Avrupa Geniş Bant Fiber Optik Projesi”ni açıkladı

İrlanda AB dönem başkanlığının başlaması ile birilkte devrim olarak tanımladığı fiber ağların optik performansını artırmak ve çok yüksek hızlı geniş bant erişimini Avrupa’nın şehir ve kırsal bölgelerindeki genişlemesini sağlamak için Pan-Avrupa araştırma projesinin başladığını açıkladı. Toplam 11.7 milyon avro yatırım tutarına sahip olan projenin, 8.1 milyon avroluk kısmı AB’nin 7’nci Çerçeve Araştırma Programı (FP7) tarafından karşılanırken, kalan 3.6 milyon avro ise araştırma merkezleri, Telekom operatörleri ve donanım üreticilerinin oluşturduğu 13 proje ortağı tarafından sağlanacak.

Proje ile ilgili yapılan açıklamada amacın farklı bir teknoloji olan uzun menzilli pasif optik ağın uygulanması olduğu belirtildi. Bu yeni teknolojinin uygulanması ile kullanılan mevcut standart fiber ağda ağ başına düşen kullanıcı sayısının 32’den 1000’e ve evler ile merkez ofis arasındaki mesafenin de 10-20 km’den 100 km’ye çıkacağı ifade edildi.  Bu sayede örnek olarak şu anda İrlanda’da faaliyet gösteren 1000’in üzerinde yerel telekom santralinin 20 kavşak noktasında birleştirileceği ve sermaye ve işletim giderlerinin düşürüleceği vurgulandı.

8 ülkenin bir araya geldiği konsorsiyuma Almanya’dan Alcatel Lucent, Atesio GmbH, Nokia Siemens Networks, Belçika’dan IMEC, İspanya’dan Telefonica Investigación y Desarrollo, Fransa’dan III-IV Lab, İrlanda’dan Trinity College Dublin, University College Cork, Tyndall National Institute, Italya’dan Telecom Italia, Birleşik Krallık’tan Aston University, Polatis ve İsveç’ten Kungliga Tekniska Hoegskolan katılıyor.