İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-15 OCAK 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği (AB) gündeminde Türkiye tarafından hazırlanan “2012 Yılı İlerleme Raporu”, İrlanda’nın AB Dönem Başkanlığı’nı devralması ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Raporu yer aldı.

Devamını Oku

TÜRKİYE TARAFINDAN HAZIRLANAN İLERLEME RAPORU AÇIKLANDI

AB Bakanlığı tarafından hazırlanan “2012 Yılı İlerleme Raporu” 31 Aralık 2012 tarihinde açıklandı. Raporda genel olarak son bir yıl içinde AB müktesebatına uyum kapsamında yapılan mevzuat çalışmaları ve kaydedilen somut ilerlemeler ele alındı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ, GÖREVE GELİŞİNİN 4’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BASIN BİLDİRİSİ YAYINLADI

9 Ocak 2009 tarihinde AB Başmüzakerecisi olarak başladığı görevinin yanında, 5 Temmuz 2011 tarihinde kurulan 61’inci hükümet döneminde AB Bakanı olan Egemen Bağış göreve gelişinin 4’üncü yıldönümüne ilişkin bir basın bildirisi yayınladı. AB sürecini Türkiye’nin cumhuriyet ilanından sonraki en büyük çağdaşlaşma projesi olarak gördüğünü ve bu önemli görevi 4 yıldır sürdürüyor olmasının büyük sorumlulukları beraberinde getirdiğini belirten Bağış, bu bilinçle 2005 yılında başlanan katılım müzakerelerini aynı kararlılıkla devam ettirdiklerini ifade etti.

Devamını Oku

İRLANDA, AB KONSEYİ DÖNEM BAŞKANLIĞI’NI RESMEN ÜSTLENDİ

İrlanda, 1 Ocak 2013 tarihinde AB Konseyi dönem başkanlığını devraldı. İrlanda’nın 7’nci kez üstlendiği AB Konseyi dönem başkanlığı, Dublin’in AET/AB’ye üyeliğinin 40’ıncı yıl dönümüne denk gelmesi bakımından sembolik öneme sahip. İrlanda’nın AB dönem başkanlığını üstlenmesiyle, ilk kez kurtarma fonu alan bir Üye Devlet AB dönem başkanlığını üstlenmiş oldu.

Devamını Oku

AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜ, TÜRKİYE TASLAK RAPORUNU AÇIKLADI

AP Türkiye Raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye taslak raporu, 9 Ocak 2013 tarihinde kamuoyu ile paylaşıldı. Hazırladığı taslak raporu, düzenlediği basın toplantısı ile açıklayan AP’nin Hollandalı milletvekili, Türkiye`de başlangıcından itibaren destekledikleri demokratik açılımın başarıyla sonuçlanması umudunu dile getirdi.

Devamını Oku

AB BÜTÇE PAKTI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

AB’de Mali Pakt 1 Ocak 2013 itibariyle yürürlüğe girdi. Ekonomik ve Parasal Birlik’te istikrar, koordinasyon ve yönetişime ilişkin antlaşma, üye ülke kamu bütçelerinin dengede olmasını ve Avro Alanı krizinde olduğu gibi aşırı açıkların oluşmasının önlenmesini hedefliyor.

Devamını Oku

FRANSA’NIN MALİ’DE BAŞLATTIĞI OPERASYONA AB’DEN DESTEK GELDİ

11 Ocak 2013 akşamından itibaren Fransa Mali’de bir operasyon başlattı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Mali hükümeti tarafından kendilerine askeri destek sağlanması hususunda yapılan çağrıya olumlu cevap vereceklerini bildirdi.

Devamını Oku

BEŞİNCİ BÜYÜKELÇİLER KONFERANSI DÜZENLENDİ

Türkiye’yi yurtdışında temsil eden tüm büyükelçilerin katıldığı beşinci Büyükelçiler Konferansı 2-7 Ocak 2013 tarihlerinde, Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında Ankara ve İzmir’de yapıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANI BARROSO YATIRIMCILARIN AVRO ALANI’NA İLİŞKİN RİSK ALGISININ DÜZELDİĞİNİ BELİRTTİ

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso 3 Ocak’ta Lizbon’da Portekiz’li diplomatlara verilen bir seminerde yaptığı “Çözüm Olarak Avrupa: Efsaneler ve Gerçekler” başlıklı konuşmasında, AB’de durumun zor olmasına karşın yatırımcıların Avro Alanı’nın dağılacağına ilişkin risk olduğunu artık düşünmediklerini açıkladı.

Devamını Oku

“2013 AVRUPA VATANDAŞLARI YILI” DUBLİN’DE YAPILAN RESMİ TÖREN İLE BAŞLADI

“2013 Avrupa Vatandaşları Yılı” Avrupa Komisyonu tarafından İrlanda’nın başkenti Dublin’de 10 Ocak 2013 tarihinde gerçekleştirilen resmi bir tören ile başladı. Dublin Belediyesi’nde düzenlenen törene Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Adaletten Sorumlu Başkan Yardımcısı Viviane Reding, AB Dönem Başkanı İrlanda’nın Başbakanı Enda Kenny ve Avrupa İşlerinden sorumlu Bakanı Lucinda Creighton iştirak etti.

Devamını Oku

AVRUPA SİBER SUÇ MERKEZİ FAALİYET GÖSTERMEYE BAŞLADI

Günümüzde, internet suçlarının çok ciddi boyutlara ulaşması sonucunda, Lahey`de bulunan Avrupa Polis Teşkilatı EUROPOL bünyesinde kurulması öngörülen Avrupa Siber Suç Merkezi (European Cybercrime Center - EC³) 11 Ocak 2013 tarihinden itibaren faaliyet göstermeye başladı.

Devamını Oku

“2012 – AVRUPA’DA İSTİHDAM VE SOSYAL GELİŞİMLER” BAŞLIKLI RAPOR YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu 8 Ocak 2013 tarihinde “2012 – Avrupa’da İstihdam ve Sosyal Gelişimler” başlıklı bir rapor yayımladı. AB’de sosyal politika ve istihdam alanında 2012 yılında yaşanan gelişmelerin yer aldığı raporda, özellikle AB çapında 2012 yılında hızla tırmanışa geçen uzun süreli işsizliğe dikkat çekiliyor.

Devamını Oku

2012 YILINDA AB’DEKİ BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİ KULLANIMINDA ÖNEMLİ DERECEDE ARTIŞ KAYDEDİLDİ

AB İstatistik Kurumu Eurostat, AB üye devletlerinin yanı sıra İzlanda, Norveç, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya ile Türkiye’deki hane halkları ve şirketlerde bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımına ilişkin bir anket hazırladı. Aralık 2012’te yayımlanan iki farklı rapor ile anketten elde edilen sonuçların bir kısmı kamuoyu ile paylaşıldı.

Devamını Oku