İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2009

KIBRIS’TA KAPSAMLI MÜZAKERELERDE 31. GÖRÜŞME YAPILDI

“Ekonomi” başlığına ilişkin son görüşmenin yapıldığı toplantıda Kıbrıslı liderlerin yanı sıra BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile Kıbrıs Özel Temsilcisi Tayé-Brook Zerihoun da hazır bulundu.

Alexander Downer toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, liderlerin "Ekonomi" başlığı ile Yeşilırmak kapısının açılması konusunu ele aldığını belirtti. Downer, Talat ile Hıristofyas’ın 11 Haziran’da yeniden bir araya gelerek "Toprak" başlığına geçeceğini, ancak daha önce "Ekonomi" ve Yeşilırmak konularını yeniden ele alacağına da değindi. Downer, BM'nin 50 sayfalık çözüm planı hazırladığına dair basında çıkan haberlerle ilgili olarak, bir plan hazırlığı içinde olmadıklarını ifade ederek, BM'nin görevinin metin yazmak değil, taraflara yardım etmek olduğunu hatırlattı. Downer, anlaşma metnine liderlerin karar vereceğini de sözlerine ekledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise, ekonomik anlamda ciddi farklılıklar nedeniyle KKTC’nin ekonomi konusunda hızla yakınlaşmasını sağlamak ve birleşik Kıbrıs’ın ekonomisini hazırlayabilmek amacıyla çalıştıklarını ifade etti. GKRY’den farklı olarak, ekonomide bir ara dönem olması gerektiğine inandıklarını da vurguladı.