İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2009

AB, GÖÇ KONUSUNDA GÜNEY AVRUPA ÜLKELERİ İLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAK

4 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirilen AB Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısında, AB Üye Devletleri, Kuzey Afrika’dan Birliğe giriş yapan yasadışı göçmen sayısında yaşanan artış sonucunda güç durumda kalan Malta, İtalya, Yunanistan, G. Kıbrıs ve İspanya gibi güney Avrupa ülkelerine destek olma kararı aldı. Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Martin Pecina tarafından yapılan açıklamada, Akdeniz ülkelerinin kaygılarının ciddi bir şekilde dikkate alındığı ve bu yönde somut adımların atılacağı belirtildi.

Bu çerçevede, önümüzdeki haftalarda FRONTEX’in (Avrupa Sınır Koruma Ajansı) güçlendirilmesi, sığınmacı haklarının iyileştirilmesi ve Malta’da pilot proje başlatılmasına yönelik konularda harekete geçileceği ifade edildi. Söz konusu proje ile uluslararası korumadan yararlanabilecek konumda olan sığınmacıların üye ülkeler arasında paylaşımı öngörülüyor. Bu kapsamda, ilk aşamada, Fransa’nın en kısa sürede Malta’dan 80 mülteciyi geri kabul etmesi bekleniyor.

Bunun yanı sıra, Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Özgürlük ve Güvenlik’ten Sorumlu Üyesi Jacques Barrot tarafından sorunun çözümüne yönelik öneriler sunması ve Birliğin, Kuzey Afrika ülkelerinde sığınmacılar için kabul merkezlerinin kurulmasına yönelik Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile irtibata geçmesi üzerinde duruluyor. Diğer taraftan, Barrot’nun, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ve
1 Temmuz’dan itibaren AB dönem başkanlığı görevini üstlenecek İsveç’ten yetkililer ile Libya’ya giderek temaslarda bulunması bekleniyor. Barrot’nun ayrıca, uluslararası sığınma yükümlülüklerine saygı gösterilmesi hususunda Libya’nın başkenti Tripoli’de müzakerelerde bulunacağı kaydediliyor.