İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2009

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE KRİZ DEVAM EDİYOR – GENERAL MOTORS İFLASINI AÇIKLADI

Amerikan otomotiv devi General Motors (GM)
1 Haziran 2009 tarihinde iflasını açıkladı. Söz konusu tarih itibariyle GM’nin 172 milyar Dolar açığı olduğu belirtildi. GM bu doğrultuda, 8 Haziran tarihinden itibaren Dow Jones’ta yer almayacak.

Hatırlanacağı üzere en son Eylül 2008’de AIG, Dow Jones’tan ayrılmıştı. GM tarafından alınan iflas kararı, şirketin Avrupa’daki operasyonları olan Opel, Vauxhall ve SAAB’ı etkilemiyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, zor zamanların geçtiğini iddia etmeyeceğini, gelecek nesiller için fedakarlık yapılması gerektiğini vurguladı. 30 Nisan’da alınan karardan sonra yeni bir Chrysler’in ortaya çıktığını ifade eden Başkan Obama, yeni bir GM’nin de güçlü bir şekilde ortaya çıkabileceğinin altını çizdi.

Bilindiği üzere, GM Amerikan marka araçların (Chevrolet, Cadillac, Buick, GMC) yanı sıra, Opel (Almanya), SAAB (İsveç) ve Vauxhall (İngiltere) markaları üzerinde de üretim ve kontrol hakkına sahipti. Avrupa’daki temel üretim merkezleri Almanya, İspanya, Polonya, İngiltere, İsveç, Belçika ve Rusya’da bulunuyor. Yukarıda belirtildiği gibi GM tarafından alınan iflas kararı Avrupa operasyonlarını etkilemese de başta Almanya olmak üzere, birçok AB ülkesi konuya kaygıyla yaklaşıyor.

  • SAAB: GM şirketinin küçük parçasını oluşturmasına rağmen Şubat ayında İsveç hükümetine iflas başvurusu yapmıştı. SAAB’ın kurtarılması için İsveç hükümetinin
    1 milyar Dolar kaynak ayırması halinde 400 milyon Dolar’lık katkı yapabileceğini belirten GM’in teklifi kabul edilmemişti. SAAB’ın hisseleri Ağustos 2009 sonuna kadar İsveç hükümetinin korumasında kalacak. Bu sürede yatırımcılardan gerekli kredilerin bulunması bekleniyor.
  • Opel ve Vauxhall: Sadece Almanya’da yaklaşık 25 bin kişiye istihdam sağlayan Opel (İngiltere’de Vauxhall markasıyla satılıyor) AB ülkeleri için daha büyük bir kaygı yaratıyor. 30 Mayıs 2009’da GM ile Alman hükümeti arasında varılan uzlaşma doğrultusunda Opel’in kurtarılması için bir konsorsiyum ile anlaşmaya varıldı. Söz konusu konsorsiyumu şu şirketler oluşturuyor: Kanada-Avusturya otomobil parçaları şirketi Manga, Rusya devlet bankası Sberbank ve Rus kamyon şirketi GAZ. Manga tarafından 500 milyon Avro kredi sağlanması, Alman hükümetinin de 1,5 milyar Avro kaynak aktarması planlanıyor. Anlaşma uyarınca Manga, Opel ve Vauxhall markalarını ABD’de ve geçici olarak Çin’de satamayacak. Öte yandan, GM, Opel hisselerinin %30’una sahip olacak.