İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2009

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLANDI

Birleşmiş Milletler tarafından ilk olarak 1972 yılında kutlanması kararlaştırılan Çevre Günü, 5 Haziran tarihinde tüm dünyada kutlandı. Türkiye’de de kutlanan Çevre Günü’ne ilişkin olarak Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu bir mesaj yayınladı.

Eroğlu, mesajında hızlı nüfus artışı ve sanayileşmenin çevre kirliliğini artırdığına dikkat çekerek çevrenin bir kurum veya kuruluşun değil bütün insanlığın sorumluluğu olduğunu hatırlattı.

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Hasan Zuhuri Sarıkaya ise Dünya Çevre Günü’nün sembolik bir uygulama olduğunu belirterek aslında 365 günün tamamının “Çevre Günü” olması gerektiğini vurguladı. Sarıkaya, Çevre Günü etkinlikleri kapsamında “Gezegenin  sana ihtiyacı var. İklim değişikliğiyle mücadele için birleşmek” temasıyla 81 kentte çeşitli etkinliklerin düzenleneceği bilgisini verdi.

Konuyla ilgili bir mesaj da Çevre’den Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Stavros Dimas’tan geldi. Dimas, 2012 sonrası için iklim değişikliğiyle mücadele anlaşmasının arifesinde uluslararası toplumu müzakerelerde daha azimli ve gayretli olmaya davet etti. Komisyon üyesi, Kopenhag’da varılacak küresel bir anlaşmanın tehlikeli ve yıkıcı iklim değişikliğini engellemek için belki de dünyanın son şansı olduğunun altını çizdi.