İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2009

AVRUPA KOMİSYONUNUN GEÇTİĞİMİZ HAFTA ONAYLADIĞI DEVLET YARDIMLARI

Almanya- Komisyon HSH Nordbank’a yapılan 3 milyar Avro sermayenin değerlendirilmesi (recapitalization) ile 10 milyar avro tutarında genel devlet garantisi şeklindeki yardıma onay verdi.

Komisyonun ayrıca, Kanadalı Magna firmasının Alman Opel/Vauxhall’u satın alması dolayısıyla Almanya tarafından verilecek köprü kredi şeklindeki yardımın, daha önce Almanya’nın sunduğu devlet yardımı programına uygun olduğu yönünde kanaate sahip olduğu ve bu yardıma da büyük olasılıkla onay vereceği belirtildi.

Yunanistan- Komisyon ekonomik kriz nedeniyle zor durumdaki işletmelere verilmek üzere Yunanistan’ın planladığı, devlet yardımı programlarına onay verdi. Bu programlardan birisi, yatırım ve işletme kredilerine sübvansiyonlu garanti verilmesini, diğeri ise düşük faizli kredi verilmesini kapsamakta. Program kapsamındaki garantiler en çok beş yıl için verilebilecek.

Finlandiya- Komisyon, Finlandiya’nın ekonomik krizden etkilenen firmalarına her biri için en çok 500.000 Avro tutarında yardım verilmesine ilişkin devlet yardımı programını onayladı.