İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 HAZİRAN 2009

HAFTAYA BAKIŞ

4-7 Haziran tarihlerinde 27 AB ülkesinde yapılan seçimler ile Avrupa Parlamentosu üyeleri belirlendi. Seçimler, Hollanda ve Avusturya gibi bazı ülkelerde aşırı sağ partilerin başarısına sahne olurken genel olarak Merkez Sağ, Yeşiller ve liberaller güç kazandı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ 4–7 HAZİRAN 2009 TARİHLERİNDE TÜM ÜYE DEVLETLERDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

4–7 Haziran 2009 tarihlerinde 27 Üye Devlette Avrupa Parlamentosu seçimleri gerçekleştirildi.

Devamını Oku

YENİ TEŞVİK VE İSTİHDAM PAKETİ AÇIKLANDI

Yeni yatırımlar için yeni teşvik sistemini öngören paket, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 Haziran 2009 tarihinde kamuoyuna açıklandı.

Devamını Oku

AB ÜLKELERİ, SOYSAL KARARINA İLİŞKİN ADIMLARI YAVAŞ YAVAŞ ATIYOR

Avrupa Toplulukları Adalet Divanı’nın (ATAD) 19 Şubat 2009’da açıkladığı Soysal kararına ilişkin ilk adım Almanya’dan geldi.

Devamını Oku

KIBRIS’TA KAPSAMLI MÜZAKERELERDE 31. GÖRÜŞME YAPILDI

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında 11 Eylül 2008’den bu yana yürütülen müzakerelerde 31. görüşme 4 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

“DOĞU İŞBİRLİĞİ”NİN İLK TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

5 Haziran 2009 tarihinde, “Doğu İşbirliği” girişiminin 7 Mayıs tarihinde Prag’da başlatılmasının ardından yaklaşık bir ay sonra, teknik çalışmaların başlatılmasına yönelik ilk toplantı Brüksel’de yapılacak.

Devamını Oku

AB, GÖÇ KONUSUNDA GÜNEY AVRUPA ÜLKELERİ İLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAK

4 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirilen AB Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısında, AB Üye Devletleri, Kuzey Afrika’dan Birliğe giriş yapan yasadışı göçmen sayısında yaşanan artış sonucunda güç durumda kalan Malta, İtalya, Yunanistan, G. Kıbrıs ve İspanya gibi güney Avrupa ülkelerine destek olma kararı aldı.

Devamını Oku

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE KRİZ DEVAM EDİYOR – GENERAL MOTORS İFLASINI AÇIKLADI

Amerikan otomotiv devi General Motors (GM) 1 Haziran 2009 tarihinde iflasını açıkladı. Söz konusu tarih itibariyle GM’nin 172 milyar Dolar açığı olduğu belirtildi.

Devamını Oku

AB’DE 2009 YILI İLK ÇEYREK GSYİH DEĞİŞİM ORANLARI AÇIKLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 3 Haziran’da açıkladığı verilere göre 2009’un ilk çeyreğinde 2008’in son çeyreğine göre Avro Alanı GSYİH’sı %2,5, AB27’ninki ise %2,4 düştü.

Devamını Oku

KOMİSYON RAPORU’NDA YENİLEBİLİR ENERJİYE YATIRIMIN İSTİHDAM YARATACAĞI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu tarafından 2 Haziran 2009 tarihinde açıklanan ve Topluluğun 2020 yılına kadar yenilenebilir enerji kullanımını %20’ye çıkarılması hedefinin ekonomik etkilerini inceleyen çalışma, yenilenebilir enerji sektöründe 2,8 milyon istihdam ile AB’nin GSYİH’sinin %1,1’i oranında katma değer yaratılacağını gösteriyor.

Devamını Oku

TEK DOĞALGAZ PAZARI’NIN GELECEĞİ TARTIŞILDI

29 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen Madrid Avrupa Forumu’nda bir araya gelen doğalgaz sektörünün temsilcileri, düzenleyici kurumlardan ve üye devletlerden gelen uzmanlar Avrupa Doğalgaza Pazarı’nın geleceğini tartıştılar.

Devamını Oku

AB TARIM BAKANLARI ÇEK CUMHURİYETİ’NDEKİ GAYRİRESMİ ZİRVEDE BİR ARAYA GELDİ

Avrupa Birliği üye ülkeleri Tarım Bakanları 30 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin Brno kentinde gayri resmi olarak bir araya geldi.

Devamını Oku

ADALET DİVANI REKABET HUKUKUNDA “UYUMLU EYLEM” KAVRAMINA AÇIKLIK GETİRDİ

AB rekabet hukukunda kartel olarak da adlandırılan, teşebbüsler arasında rekabeti bozucu nitelikteki anlaşmalar ve uyumlu eylemler (concerted practices) yasaklanmıştır.

Devamını Oku

ADALET DİVANI TÜKETİCİ SÖZLEŞMELERİNDEKİ HAKSIZ HÜKÜMLERİN MAHKEMELERCE KENDİLİĞİNDEN İNCELENMESİ GEREKTİĞİNE KARAR VERDİ

Adalet Divanı, tüketicilerle yapılan sözleşmelerdeki haksız hükümlerin, sözleşmenin taraflarının ileri sürmesine gerek olmaksızın ulusal mahkemelerce kendiliğinden (re’sen) dikkate alınması gerektiğine karar verdi (Case C-243/08).

Devamını Oku

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLANDI

Birleşmiş Milletler tarafından ilk olarak 1972 yılında kutlanması kararlaştırılan Çevre Günü, 5 Haziran tarihinde tüm dünyada kutlandı.

Devamını Oku

AB YENİ EMİSYON TİCARETİ SİSTEMİ KURALLARINI BELİRLİYOR

Avrupa Komisyonu 2013’ten itibaren yürürlüğe girecek yeni Emisyon Ticareti Sistemi (ETS) kuralarına ilişkin danışma sürecini başlattı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONUNUN GEÇTİĞİMİZ HAFTA ONAYLADIĞI DEVLET YARDIMLARI

Almanya- Komisyon HSH Nordbank’a yapılan 3 milyar Avro sermayenin değerlendirilmesi (recapitalization) ile 10 milyar avro tutarında genel devlet garantisi şeklindeki yardıma onay verdi.

Devamını Oku