İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 ŞUBAT 2009

DENİZ BAYKAL, 9–10 ŞUBAT TARİHLERİNDE BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU, TEMSİLCİLİĞİN RESMİ AÇILIŞINI YAPTI

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, 9–10 Şubat tarihlerinde, partisinin AB Temsilciliğinin resmi açılışını yapmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Brüksel’i ziyaret etti. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın muhalefete yönelik AB karşıtı olma eleştirisinin ardından gerçekleşen ziyaret, AB konusunda olumsuz bir imaja sahip olan CHP’nin bu imajı değiştirme çabası olarak yorumlandı.

İki gün boyunca Brüksel’de temaslarda bulunan CHP lideri, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso, Komisyon’un Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ve Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz ile bir araya geldi.

Olli Rehn ile yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ana muhalefet olarak müzakerelere destek olmanın önemine vurgu yapan Baykal, yapılan ziyaretin, parti olarak Türkiye – AB ilişkilerine verdikleri önemi gösterdiğini ifade etti. İki taraf arasındaki ilişkilerin olumsuz bir dönemden geçtiğini de belirten Baykal, oluşan olumsuzlukların pozitif yaklaşımlarla çözülebileceğini ifade etti ve bu süreçte, müzakerelerin, tam üyelikle sonuçlanmasının önemine vurgu yaptı. Olli Rehn ise, Türkiye’de muhalefet ve hükümetin reformlar doğrultusunda birlikte hareket etmelerinin gerekliliğini vurgularken; kendilerinin de hem hükümet hem de muhalefetle çalışmalarını sürdüreceklerini, çünkü görevlerinin, ülkedeki tüm demokratik güçlerle çalışmak olduğunu belirtti.

Ziyareti kapsamında CHP’nin Brüksel Temsilciliği’nin resmi açılışını da yapan Baykal, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlayabilmesi için şart koşulan Kıbrıs konusunun, pazarlık konusu edilebilecek bir mevzu olmadığını belirtti. TRT’nin Kürtçe yayın yapması konusuna da değinen Baykal, her etnik kimliğin kendi dilinde özgürce yayın yapma hakkı olduğunu; ancak bunun devlet eliyle yapılmasını da sakıncalı bulduklarını belirtti.