İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 ŞUBAT 2009

KOMİSYON FRANSA’NIN OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN PLANLADIĞI DEVLET YARDIMINI İNCELEMEYE ALDI

Geçtiğimiz hafta başında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, diğer tedbirlerin yanı sıra, Renault ile Peugeot-Citroen grubuna her biri için 3 milyar Avro, Renault Kamyon üretimine 500 milyon Avro devlet yardımı vermeyi planladıklarını açıklamıştı. Sarkozy yardım planını açıklarken, amaçlarının Fransız otomotiv üreticilerinin üretim kapasitelerini Fransa’da kullanmaları ve Fransa’daki istihdamı korumaları olduğunu belirterek, Fransız otomotiv sektörünün Avrupa çapında yeniden lokalize olması gerektiğini belirtmişti. Plana göre, Fransız otomotiv üreticileri, yardım aldıkları sürece Fransa’daki üretim tesislerini kapatmayacaklar ve sadece Fransız tedarikçilerden yedek parça temin edecekler.

Fransa’nın otomotiv sektörüne yönelik bu devlet yardımı planı hem bazı üye devletlerde hem de Komisyon’da bazı endişelere yol açtı. Plan özellikle, Prag yakınlarında (Kolin) Peugeout-Citroen grubunun üretim tesisleri bulunması nedeniyle ve AB dönem başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti tarafından yoğun olarak eleştirildi. Çek Cumhuriyeti hükümeti yaptığı açıklamada, Fransa’nın öngördüğü şekilde devlet yardımı yapılmasının Fransız üreticilerin üretimlerini AB’nin diğer ülkelerinden Fransa’ya kaydırmalarına yol açacağını ve bunun da sadece Çek Cumhuriyetinin çıkarlarını değil, AB’nin iç pazar entegrasyonunu ve rekabet kurallarını da olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Avrupa Komisyonu da Fransa’nın otomotiv sektörü için öngördüğü yardım planı için ciddi kaygıları olduğunu dile getirdi. Komisyonun Rekabet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, eğer iddia edildiği gibi, planda devlet yardımından yararlanabilmeleri için Fransız otomotiv üreticilerinin üretim tesislerini Fransa’da tutma ve ihtiyaç duydukları ara mal veya yedek parçaları Fransız tedarikçilerden alma zorunluluğu var ise, böyle bir devlet yardımı planının AB rekabet kurallarına aykırı olacağı ifade edildi ve Plan’ın incelemeye alınarak Fransız hükümetinden 17.02.2009 tarihine kadar ayrıntılı yazılı açıklama istendiği belirtildi.