İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 ŞUBAT 2009

EMİSYON TİCARET SİSTEMİ’NE DÂHİL EDİLECEK HAVAYOLU ŞİRKETLERİ ÖN LİSTESİ AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu 11 Şubat’ta, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında ve 2008/101/EC sayılı yönetmelik çerçevesinde 1 Ocak 2012’den itibaren Emisyon Ticaret Sistemi’ne dâhil edilecek havayolu şirketlerinin ön listesini yayımladı. Söz konusu yönetmelik kapsamına AB’ye ve AB’den yapılacak tüm uçuşlar giriyor. Yönetmelik ile sektörün emisyon oranlarını 2004–2006 dönemi için geriye dönük olarak %3, 2013’den itibaren ise yıllık %5 oranında düşürmesi hedefleniyor.

Hatırlanacağı gibi, AB’nin toplam sera gazı salımı 1990–2002 arasında %3 oranında düşmesine rağmen, AB içi hava ulaşımından kaynaklanan sera gazları aynı dönemde neredeyse %70 oranında artmıştı. Hava ulaşımından kaynaklanan emisyonlar halen Kyoto Protokolü çerçevesinde ele alınmıyor. Bu kapsamda, Aralık ayında Kopenhag’da yapılacak ve iklim değişikliği ile mücadele için Kyoto sonrası hedefleri belirleyecek olan 15. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı öncesi (bu konuda daha kapsamlı bilgiye 2–8 Şubat 2009 tarihli İKV e-bülteninden ulaşılabilir) Komisyon hava ulaşımından kaynaklanan emisyonları gündeme alarak diğer ülkelere örnek teşkil etmeyi hedefliyor.

Yönetmelik kapsamında öngörülen emisyon kesintilerinin takibi lisans veren üye devletlere bırakılıyor. Üye devletlerin 31 Mart’a kadar hava ulaşımının güvenliğinden sorumlu Avrupa organizasyonu EUROCONTROL ile ortak hazırlanan ön liste için görüş bildirme hakkı bulunuyor. Bu görüşler doğrultusunda gerekli görülürse listenin gözden geçirilmesi söz konusu olabilecek. Listenin her yıl 1 Şubat tarihi itibariyle güncellenmesi öngörülüyor.

 

Ön listede yer alan Türkiye kayıtlı havayolu şirketleri şu şekilde sıralanıyor: Act Airlines, Ado Havacılık A.Ş., Ahsel Hava, Ak Havacılık, Arkas Shipping, Arkasair, Atlasjet Havacılık, Bestair, Bonair, Corendon Airlines, DHMİ, Doğan Havacılık, Doysa Vip,Hava A.Ş, Emair, Fırat Havacılık, Fiba Air Hava, Fly Hava Yolları, Free Bird Lt., Genel Havacılık, İnter Ekspres Hava, Kıbrıs Türk Hava Yolları, Kuğu Havacılık, Kuzu Airlines Cargo, Menekşe Havayolları, MIL, MNG Havayolları, Nurol Havacılık, Ocean Sky, Onur Air, Özek Havacılık, Palmalı Hava Taşımacılık, Park Havacılık, Pegasus, Red Star Air Ambulance, Riksos Turizm Lt., Servis Air Hava, Set Air, Sindel Havacılık, Sky Airlines, Sky Line, Sun Express, Super Air, Tahe Hava Danışmanlık, Tarhankule Hava, TAV Havacılık, THY, United Construction, Veyen Hava Taşımacılık.

Tüm havayolu şirketlerini uyruğu ve lisans veren üye devlete göre sıralayan ön listenin aslına şu adresten ulaşılabilir:

http://ec.europa.eu/environment/climat/pdf/aviation/alloc_operators_110209.pdf 

Havacılıktan kaynaklanan sera gazı salımlarını Topluluk içi emisyon ticareti sistemine dahil eden 2008/101/EC sayılı yönetmeliğin metnine ise şu adresten ulaşılabilir:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32008L0101:EN:NOT