İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 ŞUBAT 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta gerek AB gerekse Türkiye açısından Rusya ile ilişkiler gündemdeydi.

Devamını Oku

TÜRKİYE TASLAK RAPORU, AVRUPA PARLAMENTOSU DIŞİŞLERİ KOMİTESİ’NDE KABUL EDİLDİ

11 Şubat tarihinde, Hollandalı Hıristiyan Demokrat Parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan taslak Türkiye raporu, Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komitesi’nde görüşüldü.

Devamını Oku

DENİZ BAYKAL, 9–10 ŞUBAT TARİHLERİNDE BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU, TEMSİLCİLİĞİN RESMİ AÇILIŞINI YAPTI

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, 9–10 Şubat tarihlerinde, partisinin AB Temsilciliğinin resmi açılışını yapmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Brüksel’i ziyaret etti.

Devamını Oku

KURTARMA ÖNLEMLERİ AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTISININ GÜNDEMİNDEYDİ

10 Şubat’ta toplanan AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi’nde (ECOFIN) gündemi kurtarma önlemleri ve bahar dönemi AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi hazırlıkları oluşturdu.

Devamını Oku

GLOBAL EKONOMİK KRİZ KORUMACI POLİTİKALARA GERİ DÖNÜŞ ENDİŞELERİNİ ARTTIRIYOR

Dünyada yaşanmakta olan küresel ekonomik kriz acaba dünya ticaretinde korumacılığa geri dönüş mü başlıyor sorusunu ve endişesini de beraberinde getiriyor.

Devamını Oku

KOMİSYON FRANSA’NIN OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN PLANLADIĞI DEVLET YARDIMINI İNCELEMEYE ALDI

Geçtiğimiz hafta başında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, diğer tedbirlerin yanı sıra, Renault ile Peugeot-Citroen grubuna her biri için 3 milyar Avro, Renault Kamyon üretimine 500 milyon Avro devlet yardımı vermeyi planladıklarını açıklamıştı.

Devamını Oku

LİZBON ANTLAŞMASI’NA İLİŞKİN TARTIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Bu hafta Lizbon Antlaşması hem Avrupa Parlamentosu’nun hem de Almanya Anayasa Mahkemesi’nin gündeminde yer aldı. 1 Ocak 2009 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülen Antlaşma’nın 4–6 Haziran 2009’da yapılacak AP seçimlerine kadar geçerlilik kazanması için çalışmalar sürdürülürken, İrlanda’da ikinci referandumun hangi tarihte yapılacağı ise halen belirsizliğini koruyor.

Devamını Oku

AB MÜZİK SEKTÖRÜNDE TELİF HAKLARININ SÜRESİ UZATILIYOR

Avrupa Parlamentosu Yasal İşler Komitesi, 12 Şubat tarihinde İrlandalı Parlamenter Brian Cowley tarafından, müzik sektöründe telif hakları koruma süresine ilişkin hazırlanan raporu kabul etti.

Devamını Oku

EMİSYON TİCARET SİSTEMİ’NE DÂHİL EDİLECEK HAVAYOLU ŞİRKETLERİ ÖN LİSTESİ AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu 11 Şubat’ta, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında ve 2008/101/EC sayılı yönetmelik çerçevesinde 1 Ocak 2012’den itibaren Emisyon Ticaret Sistemi’ne dâhil edilecek havayolu şirketlerinin ön listesini yayımladı.

Devamını Oku

KOMİSYON BULGARİSTAN VE ROMANYA’NIN YOLSUZLUK VE ORGANİZE SUÇLARLA İLGİLİ RAPORUNU AÇIKLADI

Komisyon tarafından hazırlanan son raporlarda, yolsuzlukla ve organize suçlarla mücadelede son aylarda Bulgaristan’ın ilerleme kaydetmesine karşın, Romanya’nın bu alanda gerilediği belirtildi.

Devamını Oku

ORTAK BALIKÇILIK POLİTİKASI REFORM GÖRÜŞMELERİ TARTIŞMALARA SAHNE OLDU

Avrupa Parlamentosu balıkçılık komitesi 10 Şubat günü Brüksel’de ortak balıkçılık politikasının reformuna ilişkin ilk görüşmeleri gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ HAFTASI DÜZENLENDİ

3. Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası 9–13 Şubat 2009 tarihlerinde düzenlendi.

Devamını Oku

TARIM BAKANLIĞI BİLİNÇLİ GIDA TÜKETİMİ İÇİN “ALO 174 GIDA HATTI” KURDU

Tüketicilerin gıda güvenliği konusunda gösterdiği hassasiyet ve artan ilgi üzerine harekete geçen Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, ‘Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam’ sloganıyla yola çıkarak bir gıda hattı kurdu.

Devamını Oku

ÇEK CUMHURİYETİ KÜRESEL EKONOMİK KRİZDEN ETKİLENEN ÜÇÜNCÜ ÜLKE VATANDAŞLARINA YÖNELİK YENİ GİRİŞİMİNİ AÇIKLADI

AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı ve AB İçişleri Konseyi Başkanı Ivan Langer, 11 Şubat 20009 tarihinde yaptığı açıklamada, küresel ekonomik kriz nedeniyle işlerini kaybeden üçüncü ülke vatandaşları ve ailelerinin, kendi ülkelerine dönmeleri için Çek Cumhuriyeti hükümeti tarafından 500 Avro maddi yardım ve uçak bileti temin edileceğini açıkladı.

Devamını Oku

AP SOSYALİST GRUP ÜYELERİ, KÜRESEL EKONOMİK KRİZ İLE MÜCADELEYE YÖNELİK HAZIRLADIKLARI ÖNERGEYİ AP’YE SUNDU

11 Şubat 2009 tarihinde AP Sosyalist Grup üyeleri, AP’ye sundukları önerge ile Avrupa Komisyonu’nun küresel ekonomik kriz ortamında işlerini kaybeden işçilerin korunmasına yönelik bir dizi geniş kapsamlı girişimde bulunmasını talep etti.

Devamını Oku

20. MAKROEKONOMİK DİYALOG TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB çapında işçi, işveren ve üst düzey AB kurum yetkililerini bir araya getiren 20. Makroekonomik Diyalog toplantısı 9 Şubat 2009 tarihinde, AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin Maliye Bakanı Miroslav Kalousek başkanlığında Brüksel’de toplandı.

Devamını Oku

ÜRETİMDE SOSYAL SORUMLULUĞA İLİŞKİN RAPOR AP’DE KABUL EDİLDİ

10 Şubat 2009 tarihinde Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Lasse Lehtinen tarafından hazırlanan ve üretim zincirindeki alt yüklenicilerin sosyal sorumluluklarına ilişkin rapor, AP üyesi Jan Andersson başkanlığında toplanan AP İstihdam ve Sosyal İşler Komitesi tarafından kabul edildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU DÜŞÜK ENERJİ TÜKETEN ÜRÜNLERE İNDİRİMLİ KDV UYGULANMASINA İLİŞKİN HAZIRLANAN RAPORUN YARARLARINI TEREDDÜTLE KARŞILIYOR

Copenhagen Economics adlı danışmanlık kuruluşunun hazırladığı ve geçtiğimiz Ocak ayı sonunda Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan raporda, çevre dostu ürünlere indirimli KDV uygulanmasının iç pazar ve iklim değişikliğiyle mücadeleye etkisi değerlendirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 6 ÜLKE İLE VİZESİZ SEYAHATİN ÖNÜNÜ AÇTI

12 Şubat 2009 tarihinde Avrupa Komisyonu Antigua, Barbuda, Bahamalar, Saint Kitts ve Nevis, Mauritius, Barbados ve Seyşel Adaları’na yönelik vize uygulamasını kaldıran yasal araçları kabul ettiğini açıkladı.

Devamını Oku

MARCO POLO KAPSAMINDA TEKLİF ÇAĞRILARI YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu 10 Şubat 2008 tarihinde Marco Polo programı kapsamında üçüncü teklif çağrılarını açıkladı.

Devamını Oku