İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 HAZİRAN 2009

AVRUPA YATIRIM BANKASI’NDAN TÜRKİYE’YE 885 MİLYON AVRO KREDİ

Avrupa Yatırım Bankası Türkiye ile değeri 885 Milyon Avro olan üç kredi anlaşması imzaladı. Değeri 355 Milyon Avro olan birinci anlaşma Hazine ile imzalandı. Kredinin 400 Milyon Avroluk ikinci kısmı ise Vakıfbank, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Türkiye Kalkınma Bankası’na verildi. Bunlara ek olarak Halkbank ile Avrupa Yatırım Bankası arasında150 Milyonu hemen olmak üzere toplamda 300 Milyon Avroluk bir kredi anlaşması imzalandı.

Hazinenin aldığı kredi kamu sektöründeki Ar-Ge (araştırma – geliştirme) çalışmalarını desteklemekte kullanılacak. Başta kamu üniversiteleri olmak üzere tüm kamu sektörünün Ar-Ge çalışmaları için gerekli bilimsel araç ve donanım yatırımları alınan bu kredi ile finanse edilecek. Bankaların ise aldıkları krediyi başta KOBİ’ler olmak üzere farklı sektörlerde çalışan kuruluşların yatırım ve işletme yapabilmesi için kullanacağı öngörülüyor.

Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz Ahnen kredi anlaşmasının ardından yaptığı konuşmada AB’nin 2007–2013 katılım öncesi program kapsamında Türkiye’ye 2009 yılı için toplam 2,1 ile 2,5 milyar Avro değerinde kredinin açılmasını planladıklarını belirtti.