İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 HAZİRAN 2009

AVRUPA GIDA GÜVENLİĞİ KURUMU (EFSA) İLK KEZ OYBİRLİĞİYLE GÖRÜŞ BİLDİRMEDİ

11 Haziran günü EFSA tarafından yapılan açıklamada antibiyotik direnç simgesi genlerin (antibiotic resistance marker genes) genetiği değiştirilmiş bitkilerde kullanılmasının sağlık ve çevre açısından bir risk taşımadığı yönünde görüş bildirildi. Ancak kurumun bilimsel uzman komitesi BIOHAZ grubundan iki üye karşı görüş bildirerek çoğunluğun fikrine destek vermedi. Böylelikle EFSA oybirliği geleneğini bozarak oyçokluğuyla anlaşmaya vardı.

Bilindiği üzere antibiyotik direnç simgesi genler, bir bitkiye dışarıdan aktarılan genlerin hangi hücreleri dönüştürdüğünün anlaşılmasında kullanılıyor.

EFSA’dan gelen açıklama üzerine bir basın duyurusu yapan Greenpeace örgütü ise söz konusu alanda EFSA’nın fikir birliğine varamamış olmasını olumlu karşılarken, bunun, genetiği değiştirilmiş ürünlerle ilgili daha büyük bir titizlikle hareket edilmesi gerektiğinin bir göstergesi olduğunu vurguladı. EFSA’daki farklı görüşlerin özellikle BASF tarafından üretilen genetiği değiştirilmiş patates hususunda önemli sonuçlar doğurabileceği tartışılıyor.