İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 HAZİRAN 2009

HAFTAYA BAKIŞ

AB Avrupa Parlamentosu seçimlerini tartışmaya devam ediyor.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİNDE KİM KAZANDI?

İKV olarak, 4–7 Haziran 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu seçimleri bağlamında yaşanan gelişmeleri Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarındaki e-bültenlerimizin birer sayısında değerlendiriyoruz. Bu haftaki e-bültenimizde, seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerimizi paylaşıyoruz.

Devamını Oku

SEÇİMLERİN ARDINDAN AB DEMOKRASİSİNİN KURTARILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

AB genelinde %43,1 oranında gerçekleşen ve bazı üye devletlerde %30’un altında kalan katılım oranı AP üyeleri tarafından kaygıyla karşılanıyor ve çözüm arayışlarına hız veriliyor.

Devamını Oku

SEÇİMLER BİTTİ SIRA LİZBON ANTLAŞMASI’NA GELİYOR

12 Haziran 2009 tarihinde (İrlanda’da Lizbon Antlaşması’nın reddedilmesinden tam 1 yıl sonra) İrlanda ile diğer 26 AB üyesi devlet, İrlanda’ya verilecek ‘garantiler’ konusunda uzlaşmaya vardılar.

Devamını Oku

İKV VE TOBB, “HIRVATİSTAN’IN AVRUPA BİRLİĞİ’NE KATILIM MÜZAKERELERİ: GELİŞMELER, SORUNLAR, ÇÖZÜMLER VE TÜRKİYE İÇİN İZDÜŞÜMLERİ” BAŞLIKLI BİR KONFERANS DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte düzenlediği “Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne Katılım Müzakereleri: Gelişmeler, Sorunlar, Çözümler ve Türkiye İçin İzdüşümleri” konferansı 8 Haziran 2009 tarihinde Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

“WINDOW TO EU” SEMİNERLERİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

11-12 Haziran 2009 tarihlerinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle, İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından Brüksel’de “Window to EU” adı altında, Türk sivil toplumunun ve iş dünyasının temsilcilerini AB ve Türkiye-AB ilişkileri konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan toplantılar düzenlenmiştir.

Devamını Oku

AVRUPA YATIRIM BANKASI’NDAN TÜRKİYE’YE 885 MİLYON AVRO KREDİ

Avrupa Yatırım Bankası Türkiye ile değeri 885 Milyon Avro olan üç kredi anlaşması imzaladı. Değeri 355 Milyon Avro olan birinci anlaşma Hazine ile imzalandı.

Devamını Oku

AB İSTİHDAM, SOSYAL POLİTİKA, SAĞLIK VE TÜKETİCİ İŞLERİ KONSEY TOPLANTISI LÜKSEMBURG’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB İstihdam, Sosyal Politika, Sağlık ve Tüketici İşleri Konsey toplantısı, 8-9 Haziran 2009 tarihlerinde AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin İstihdam ve Sosyal İşler Bakanı Petr Simerka, İnsan hakları ve Ulusal Azınlıklar Bakanı Michael Kocab ve Sağlık Bakanı Dana Juraskova başkanlığında Lüksemburg’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

BONN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kyoto sonrası iklim değişikliği ile mücadelenin çerçevesini belirlemek üzere Aralık ayında Kopenhag’da yapılacak olan Birleşmiş Milletler Taraflar Toplantısı öncesi, Kyoto sonrası anlaşmayı şekillendirmeye yönelik hazırlık toplantısı 1-12 Haziran 2009 tarihlerinde Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

GENÇLİK İÇİN STRATEJİ DEĞİL, GENÇLİK İLE STRATEJİ

2 – 4 Haziran 2009 tarihlerinde, Çek Cumhuriyeti Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından AB Gençlik Stratejisi hedefleri çerçevesinde, Çek Cumhuriyeti Çocuk ve Gençlik Konseyi ile birlikte bir gençlik etkinliği gerçekleştirildi.

Devamını Oku

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE İLİŞKİN AVRUPA ŞARTI” SUNULDU

9 Haziran 2009 tarihinde, Almanya’nın haftalık dergisi Stern’in Genel Yayın Yönetmeni Hans-Ulrich Joerges ve Avrupa Komisyonu’nun Bilgi Toplumu ve Medya’dan Sorumlu Üyesi Viviane Reding, “Basın Özgürlüğüne İlişkin Avrupa Şartı”nı gazetecilerle yapılan basın toplantısında sundu.

Devamını Oku

ULAŞTIRMA KONSEY TOPLANTISINDA ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

12 Haziran 2009 tarihinde düzenlenen Ulaştırma Konsey toplantısında demiryolu yük taşımacılığı ağının ve Trans-Avrupa Ağları’nın gözden geçirilmesi konularında siyasi uzlaşı sağlandı.

Devamını Oku

ANDRIS PIEBALGS NABUCCO PROJESİ’NE İLİŞKİN HÜKÜMETLERARASI ANLAŞMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs 9 Haziran’da yaptığı açıklamada Nabucco Projesi’ne ilişkin Hükümetlerarası Anlaşma’nın Haziran ayı sonunda ya da Temmuz ayı başında imzalanacağına inandığını açıkladı.

Devamını Oku

AB, RUSYA’NIN KONTEYNIR TRAFİĞİNE İLİŞKİN TASLAK DÜZENLEMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

11 Haziran 2009 tarihinde düzenlenen Ulaştırma Konsey toplantısında Rusya Federasyonu’nun konteyner trafiği ile ilgili hazırladığı taslak karar görüşüldü.

Devamını Oku

AVRUPA GIDA GÜVENLİĞİ KURUMU (EFSA) İLK KEZ OYBİRLİĞİYLE GÖRÜŞ BİLDİRMEDİ

11 Haziran günü EFSA tarafından yapılan açıklamada antibiyotik direnç simgesi genlerin (antibiotic resistance marker genes) genetiği değiştirilmiş bitkilerde kullanılmasının sağlık ve çevre açısından bir risk taşımadığı yönünde görüş bildirildi.

Devamını Oku

ADALET DİVANI ÜRETİCİNİN AYIPLI MALLARDAN SORUMLULUĞUNUN TİCARİ AMAÇLA KULLANILAN ÜRÜNLERE GENİŞLETİLEBİLECEĞİNE KARAR VERDİ

Adalet Divanı Fransız Mahkemesi tarafından kendisine ön karar için gönderilen bir davada, ticari (professional) amaçla kullanılan ürünlerde ortaya çıkan ayıplardan üreticiyi sorumlu tutan Fransız mevzuatının AB hukukuyla uyumlu olduğuna karar verdi.

Devamını Oku

AB’NİN ANTİ-DAMPİNG POLİTİKASI SORGULANIYOR

Avrupa Uluslararası Siyasal Ekonomi Merkezi (ECIPE) tarafından AB’nin anti-damping politikasının ticaret üzerindeki gerçek etkilerini inceleyen bir araştırma yayınlandı. Araştırmada, Arastou Khatibi tarafından yapılan bir ampirik çalışma anti-damping korumacılığının üçüncü ülkelerle ticaretin aleyhine AB içi ticareti kayırdığını ortaya koymakta.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU MICROSOFT’UN WINDOWS’U INTERNET EXPLORER’DAN BAĞIMSIZ OLARAK SATACAĞI YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMASINI OLUMLU KARŞILADI

Microsoft’tan yapılan açıklamada “Windows 7” işletim sisteminin “Internet Explorer” tarayıcısından bağımsız olarak Avrupa’da pazarlanacağı belirtildi.

Devamını Oku

DÜNYA OKYANUSLAR GÜNÜ KUTLANDI

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Okyanuslar Günü olarak belirlenen 8 Haziran ilk olarak bu yıl kutlandı.

Devamını Oku