İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 HAZİRAN 2009

İKV 47. GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Toplantıya TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kutadgobilik ile birlikte çeşitli sivil toplum örgütü yönetici ve temsilcileri katıldı. Genel Kurul Başkanlığı’nı İSO Başkanı Tanıl Küçük’ün yaptığı toplantıda Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu yeniden İKV Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu Genel Kurul’da yaptığı konuşmada Avrupa Birliği katılım müzakerelerinin başladığı 2005 yılından bu yana AB sürecinin topluma mal edilemediğini ve toplumsal dönüşüm için seferberlik ortamının yaratılamadığına değinerek Türkiye’deki genç nüfusun da AB heyecanına dâhil edilemediğini vurguladı. Katılım sürecinin ara sıra gündeme gelen ve Türkiye ve AB’deki bürokratlar arasında sürdürülen teknik bir istişare süreci olarak algılandığını ileri süren Hisarcıklıoğlu, sürecin ana unsurlarının ve toplumsal kesimlerin süreçten uzaklaştığının altını çizdi. AB kamuoyundaki Türkiye karşıtı tutumlara da değinen Hisarcıklıoğlu, üye ülke hükümetlerinin Türkiye ile tam üyelik yolunda başlatılan müzakere sürecine sadık kalması ve bu yönde zorlaştırıcı değil destekleyici adımlar atılması gerektiğini ifade etti.

Yeniden İKV Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ise konuşmasında AB ile yürütülen müzakerelerin dördüncü yılı itibariyle gelinen noktanın yetersiz olduğunu, bu durumun Türkiye’de yavaşlayan reform sürecinin yanı sıra AB’nin Kıbrıs meselesi ve Fransa’nın tutumu özelindeki müzakerelerin ilerlemesini engelleyici tavırlarından da kaynaklandığını vurguladı. Katılım sürecinin Türkiye’ye özgü ‘sui generis’ bir duruma dönüşmemesi için ekonomik aktörlerin rolüne işaret eden Kabaalioğlu, İKV çatısı altında toplanan bütün kuruluşların bu doğrultudaki çalışmalara en yüksek katkı sağlamaları gerektiğini dile getirdi.

Toplantıda ayrıca Türkiye İşveren Sendikaları Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri Birliği Başkanı İsmail Gülle birer konuşma yaptı. Genel Kurul sonucunda İKV Yönetim Kurulu şu şekilde belirlendi: Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Niyazi Önen, Ömer Cihad Vardan, Yavuz Canevi, Mesut Okyay, Hazim Sesli, Mustafa Özkazanç, Tamer Kıran, Zeynep Bodur Okyay, Adem Yılmaz, Baha Telli, Murat Sungurlu, İlhan Soylu, Ergun Kont, Hikmet Tanrıverdi, Tuğrul Kudatgobilik ve M. Latif Maskan.