İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 HAZİRAN 2009

KIBRIS’TA LİDERLER ARASINDA GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında, adadaki soruna çözüm bulunması amacıyla yürütülen kapsamlı müzakereler çerçevesinde 34. görüşme
26 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Tayé-Brook Zerihoun da hazır bulundu. “Toprak” başlığında müzakerelerin sürdürüldüğü görüşmede Yeşilırmak (Limnitis) geçiş kapısının açılması kararlaştırıldı.

Tayé-Brook Zerihoun tarafından yapılan açıklamada, iki liderin, Yeşilırmak kapısının açılmasıyla ilgili kurallarda uzlaştıkları ifade edildi. Bu kapsamda, geçişlerde insanlara BM Kıbrıs Barış Gücü'nün (UNFICYP) eşlik edeceğini
belirtti. Ayrıca, KKTC toprağı olan, ancak KKTC ile kara bağlantısı olmayan Erenköy'e (Kokkina) gitmek isteyenler için de haftada 3 gün (Çarşamba, Cumartesi ve Pazar) minibüs kaldırılacak. Erenköy'e gidecek minibüslere BM Barış Gücü eşlik edecek.

Öte yandan, Kıbrıs Türk tarafı gerekli durumlarda takviye minibüs talebinde bulunabilecek. Yeşilırmak kapısından Erenköy'e yiyecek, su ve askerî olmayan erzak, BM Barış Gücü eşliğinde gönderilebilecek. Buna ek olarak, ambulanslar acil durumlarda Erenköy'e giriş çıkış yapabilecek.

Yeşilırmak kapısı, bölgedeki altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra açılacak. Erenköy'e geçişler de Yeşilırmak kapısının açılmasıyla eş zamanlı olacak. Ancak Kıbrıslı Türkler,
“8 Temmuz Erenköy Direnişi” törenleri için bölgeye kara yoluyla geçebilecek.

Öte yandan, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, 25 Haziran tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve GKRY Lideri Dimitris Hristofyas ile görüşmeler gerçekleştirdi. Kıbrıs sorununun çözülmesi için tarihi bir fırsat yakalandığını ifade ederek, kalıcı çözümün anahtarının Kıbrıslılarda olduğunu vurguladı. Diğer taraftan, gelecek nesillerin mevcut durumu kabullenmeye mecbur kalacakları bir ortama izin verilmemesi çağrısında bulundu.

GKRY Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gayri-resmi dışişleri bakanları toplantısı çerçevesinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Ocak 2010'a kadar Kıbrıs müzakere sürecinin tamamlanacağını ve iki tarafın referanduma gitmeye hazır olacağını söylemek için henüz erken olduğunu ifade etti. Müzakere sürecinde gelinen noktayı değerlendiren Kiprianu, müzakerelerin yavaş ilerlemesinden Kıbrıs Türk tarafının sorumlu olduğunu iddia etti.