İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 HAZİRAN 2009

HIRVATİSTAN’LA MÜZAKERELER SLOVENYA İLE YAŞANAN SINIR SORUNU NEDENİYLE ERTELENDİ

Türkiye ile aynı tarihte müzakerelere başlayan Hırvatistan’ın üyelik süreci Slovenya ile sınır anlaşmazlığına yönelik görüşmelerin 18 Haziranda kesilmesiyle birlikte sekteye uğradı.
AB Daimi Temsilcileri (COREPER) 24 Haziranda yaptıkları açıklama ile Slovenya vetosunun Konseyin oybirliğiyle karar almasını engellemesi nedeniyle Zagreb’in müzakere sürecinin tıkanma noktasına geldiğini bildirdiler. 26 Haziranda gerçekleşmesi beklenen Hükümetler Arası Konferans da (HAK) belirsiz bir tarihe ertelendi. 23 Haziran Salı günü, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn, gelecek dönemde AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olan İsveç’in Hırvatistan ve Slovenya arasındaki ikili sorunu çözüme ulaştırmanın iki komşu ülkeye düştüğü yönündeki görüşüne katıldığını açıklamıştı. Rehn ayrıca uzlaşma sağlanması durumunda üyelik görüşmelerinin yılsonunda son aşamaya gelebileceğini düşündüğünü belirtmişti.

30 Haziran Salı günü toplanacak olan Hükümetler Arası Konferans’ta Türkiye ile Vergilendirme başlığının açılması planlanıyor. Böylelikle Türkiye müzakerelerde otuz beş başlıktan on bir tanesini açmış, birini ise geçici olarak kapatmış duruma gelmiş olacak.