İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 HAZİRAN 2009

HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Çek Cumhuriyeti’nin AB dönem başkanı olarak son haftası idi.

Devamını Oku

İKV’NİN DAVETLİSİ OLARAK İSTANBUL’A GELEN İNGİLİZ GAZETECİ WILLIAM CHISLETT “FROM ISTANBUL TO MADRID: TOWARDS SPANISH PRESIDENCY” BAŞLIKLI PROJE KAPSAMINDA DÜZENLENEN TOPLANTIDA TÜRKİYE’NİN AB SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın davetlisi olarak 21–24 Haziran’da İstanbul’a gelen eski The Times ve Financial Times yazarı İngiliz gazeteci William Chislett, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne adaylık sürecini değerlendirdi.

Devamını Oku

İKV VE KÜLTÜREL İRTİBAT NOKTASI TARAFINDAN “KÜLTÜR PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI” DÜZENLENDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültürel İrtibat Noktası tarafından 24 Haziran 2009 tarihinde İstanbul’da “Kültür Programı Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi.

Devamını Oku

İKV, YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ VE ÇAĞA HUKUK VAKFI İŞBİRLİĞİYLE “ŞİRKETLER HUKUKUNDA SON GELİŞMELER” BAŞLIKLI BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Çağa Hukuk Vakfı ve İktisadi Kalkınma Vakfı işbirliğinde 26 Haziran Cuma günü “Şirketler Hukukunda Son Gelişmeler” başlıklı toplantı İktisadi Kalkınma Vakfı bünyesinde gerçekleşti.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

26 Haziran tarihinde Crans Montana Forumu’na katılmak üzere Brüksel’e giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisine 2009 Vakıf Ödülü verildiği Forum’un ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile bir araya geldi.

Devamını Oku

KIBRIS’TA LİDERLER ARASINDA GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında, adadaki soruna çözüm bulunması amacıyla yürütülen kapsamlı müzakereler çerçevesinde 34. görüşme 26 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB BÖLGELER KOMİTESİ GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Bölgeler Komitesi’nin iki ayda bir düzenlenen Genel Kurul toplantısı 17 – 18 Haziran 2009 tarihleri arasında Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB TARIM VE BALIKÇILIK BAKANLARI KONSEYİ YOĞUN BİR GÜNDEMLE TOPLANDI

22 Haziran tarihinde Lüksemburg’da toplanan Avrupa Birliği Tarım ve Balıkçılık Bakanları Konseyi’nin gündeminde çeşitli konular yer aldı.

Devamını Oku

AB ÇEVRE KONSEYİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Dönem Başkanlığı’nı İsveç’e devreden Çek Cumhuriyeti’nin son icraatlarından biri 25 Haziran’da gerçekleştirilen Çevre Konseyi’ne Başkanlık yapmak oldu.

Devamını Oku

İSVEÇ AB DÖNEM BAŞKANLIĞI, İSTİHDAMI ÇALIŞMA PROGRAMININ ÜST SIRALARINA YERLEŞTİRDİ

1 Temmuz 2009-31 Aralık 2009 tarihleri arasında AB Dönem Başkanlığını devralacak İsveç`in Dönem Başkanlığı Çalışma Programında, Çek Cumhuriyeti`nin AB Dönem Başkanlığı`nda başlatılan mevcut küresel ekonomik kriz ile mücadele kapsamında ekonomik, mali ve işgücü piyasası ile uyumlu tedbirlere devam edileceği bildirildi.

Devamını Oku

İKV’DE SOYSAL KARARI ÇERÇEVESİNDE VİZE SORUNU VE HİZMETLERİN SERBEST DOLAŞIMI İLE İLGİLİ BİR TOPLANTI DÜZENLENDİ

24 Haziran tarihinde İktisadi Kalkınma Vakfı’nda Amsterdam Üniversitesi Hukuk Fakültesi Avrupa Birliği Hukuku Öğretim Üyeleri Thomas Vandamme ve Anna Galama’nın katılımıyla Soysal Kararı çerçevesinde Türk vatandaşlarının hizmetlerin serbest dolaşımından yararlanmaları üzerine bir toplantı düzenlendi.

Devamını Oku

AVRUPA KADIN LOBİSİ, AVRUPA KOMİSYONU SEÇİMLERİNDE KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ İLKESİNE DİKKAT EDİLMESİNİ İSTEDİ

Avrupa Kadın Lobisi tarafından 26 Temmuz 2009 tarihinde Brüksel`de düzenlenen "Kadın-Erkek Eşitliği ve Modern Avrupa Demokrasisi" başlıklı toplantıda, Temmuz ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri sonrasında, yeni Avrupa Komisyonu`nun oluşumunda kadın-erkek eşitliği ilkesine dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN’LA MÜZAKERELER SLOVENYA İLE YAŞANAN SINIR SORUNU NEDENİYLE ERTELENDİ

Türkiye ile aynı tarihte müzakerelere başlayan Hırvatistan’ın üyelik süreci Slovenya ile sınır anlaşmazlığına yönelik görüşmelerin 18 Haziranda kesilmesiyle birlikte sekteye uğradı.

Devamını Oku

TÜRK VE AVRUPA OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE MAYIS AYI

Türkiye’de otomotiv sektörü incelendiğinde, 2009 yılı Ocak-Mayıs döneminde, bir önceki yılın ilk 5 aylık dönemine oranla üretim, ihracat ve toplam pazarda daralmanın devam ettiği görülüyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONUNUN GEÇTİĞİMİZ HAFTA ONAYLADIĞI DEVLET YARDIMLARI

Komisyon, Slovenya, Finlandiya, İtalya, Danimarka, Almanya, Avusturya ve İrlanda`ya yapılacak devlet yardımlarını onayladı.

Devamını Oku

AB VE ABD, ÇİN’İN HAMMADDE İHRACATINA UYGULADIĞI SINIRLAMALARA KARŞI ÖNLEM ALMAYA HAZIRLANIYOR

Ticaret ile ilgili bazı Avrupa Birliği kaynaklarından yapılan açıklamalarda, AB ve ABD’nin, Çin’i bazı hammaddelerin ihracatında uyguladığı sınırlamalar nedeniyle Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde şikâyet etmeye hazırlandığı belirtildi.

Devamını Oku

AB ÇİN VE TAYLAND MENŞELİ BAZI ÜRÜNLERE ANTİ-DAMPİNG VERGİSİ UYGULAMA KARARI ALDI

Avrupa Birliği Çin ve Tayland menşeli tablalı kamyonlar (palet trucks) ve bunların şasi ve hidrolikleri gibi asli parçalarına anti-damping vergisi uygulama kararı aldı.

Devamını Oku